Refaktura za zużycie prądu a przychód
Pytanie:
"Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych, jestem VAT-owcem, a podatek dochodowy płacę na zasadach ogólnych. Za zużycie energii otrzymuję od zakładu energetycznego fakturę. W dalszej kolejności wystawiam osobom najmującym tzw. refaktury na zwrot zużytego prądu. Czy zwrot kosztów, podlega opodakowaniu i występuje jako pozostały przychód? "
Odpowiedź prawnika: Refaktura za zużycie prądu a przychód
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. W przedstawionej sprawie głównym przedmiotem działalności podatnika jest wynajem lokali użytkowych. Biorąc pod uwagę powyższe, przychodem z działalności gospodarczej jest przede wszystkim czynsz uzyskiwany z najmu lokali. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, za przychód z działalności pozarolniczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.
Z drugiej zaś strony kosztami są wszelkie wydatki związane z najmem, tj. opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się do sposobu rozliczania umowy najmu, która jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej w art. 14 ust. 2b. Wskazany przepis stanowi, że w przypadku umowy najmu, opłaty ponoszone przez najemcę na rzecz osoby trzeciej stanowią przychód wynajmującego w dniu wymagalności zapłaty.
W przedstawionej zaś sprawie przede wszystkim pierwotnie otrzymuje Pan fakturę za energię elektryczną i księguje ją w koszty. Następnie z chwilą wystawienia refaktury najemca zwraca Panu wartość opłat, a to oznacza, że jest to dla Pana przychodem. Jeżeli transakcja tak zostanie rozliczona, to zachowana jest wszelka prawidłowość, ponieważ faktycznie ostatecznym nabywcą energii jest Pański najemca i to na nim spoczywa finansowy ciężar uiszczenia opłaty. W takiej sytuacji wydatki na energię dokonane na podstawie refaktury są jego kosztem. Po Pańskiej zaś stronie, z finansowego punktu widzenia rozliczenie się „zeruje”, bowiem z jednej strony opłata jest uwidaczniana w kosztach, niemniej następnie, jej zwrot przez najemcę, jest uwidoczniony w przychodach. Innymi słowy, zwrot opłaty za energię jest pozostałym przychodem, który należy uwidocznić w księgach i uwzględnić w podstawie opodatkowania.
Polecamy także: Umowa najmu a opłata za media
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?