ZFŚS dla pracownika na urlopie wychowawczym
Pytanie:
"Pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym złożyła wniosek o wypłatę świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w postaci \"wczasów pod gruszą\" za rok 2011.W regulaminie ZFŚS nie ma zapisu dotyczącego wypłaty w/w świadczenia dla osób przebywających na urlopach wychowawczych. Instytucja dokonuje odpisów rocznych na ZFŚS od tej pracownicy również. Czy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym przysługują świadczenia z ZFŚS?"
Odpowiedź prawnika: ZFŚS dla pracownika na urlopie wychowawczym
Przebywanie pracownika na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie wyłącza ani nie ogranicza jego prawa do korzystania ze świadczeń socjalnych przewidzianych w regulaminie ZFŚS u jego pracodawcy. Zarówno ustawa o zakładowym funduszu świadczeń, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie wykonawcze, nie wyłączają pracowników na urlopach macierzyńskich i wychowawczych z prawa do korzystania z funduszu. Co więcej, tak jak obywa się to w stosunku do pracownicy w przedmiotowej sytuacji, nakazują uwzględniać te osoby w przeciętnym zatrudnieniu w celu naliczenia odpisu na fundusz . Zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia wykonawczego:
Podstawę naliczania odpisu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 163), zwanej dalej „ustawą”, stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba osób zatrudnionych w zakładzie pracy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie, obejmująca (..) pracowników przebywających na urlopach wychowawczych.
Warto wskazać, że pracownik na urlopie wychowawczym znajduje się w specyficznej sytuacji zawieszenia stosunku pracy, który jednak nadal trwa. Okres ten wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze i staż pracy (art. 186 z ind. 5 Kodeksu pracy).
W konkluzji, usługi i świadczenia socjalne przysługują również pracownicy będącej na urlopie wychowawczym, przy spełnieniu oczywiście stosownych kryteriów socjalnych. Stan czynności zawodowej (w ramach stosunku pracy) nie ma tutaj znaczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?