Rencista rolnik a składki ZUS

Pytanie:

"Posiadam rentę otrzymaną od KRUS z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego , również prowadzę działalność gospodarczą. Czy muszę opłacać składki w ZUS?"

Odpowiedź prawnika: Rencista rolnik a składki ZUS

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.
Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, obowiązek ten dotyczy jedynie osób, które mają ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego, a nie dotyczy osób pobierających renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Taki rolnik nie jest więc objety ubezpieczeniem obowiązkowym, może być objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika