Renta rodzinna a zaległości w ZUS
Pytanie:
"Czy przyznanie renty rodzinnej po zmarłym ojcu małoletniej córce jest uzależnione od zapłacenia na rzecz ZUS zaległych, niezapłaconych przez zmarłego składek? Jeżeli tak, czy dotyczy to wszystkich należności niezapłaconych, czy tylko za ostatnie 5 lat, jeżeli taki okres zatrudnienia zastanie wskazany we wniosku o rentę? Zmarła osoba urodziła się w 1952 r. Prowadziła własne firmy (głównie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej, lecz nie tylko). Były też okresy, kiedy osoba ta nie prowadziła działalności. Nie posiadam dokumentów dotyczących okresu wcześniejszego niż 1999r. (nie mam książeczki ubezpieczeniowej, itd.). Od 1999 posiadam pewną wiedzę na ten temat i wiem, że są zaległości w stosunku do ZUS. W ZUS-ie doinformowano mnie, że wystarczą dane za okres ostatnich 5 lat. "
Odpowiedź prawnika: Renta rodzinna a zaległości w ZUS
Renta rodzinna będzie córce przysługiwać, jeśli zmarły miał ustalone prawo do emerytury lub, gdy spełniał warunki do jej uzyskania. W opisanym przypadku tytułem ubezpieczenia było prowadzenie działalności gospodarczej. Zmarły należał do grupy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
a przed 1 stycznia 1969 r., które prawo do emerytury mogą ustalić wg starych lub nowych zasad (mogą dokonać wyboru).
Możliwość przejścia na emeryturę na starych zasadach istnieje, gdy zostaną spełnione łącznie poniższe przesłanki: osoby te nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego oraz warunki do uzyskania emerytury zostaną spełnione do 31 grudnia 2007 r. Możliwość wyboru starych zasad przysługuje osobom takim jak:
-
pracownicy,
-
ubezpieczeni będący pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze,
-
osoby wykonujące działalność twórczą lub artystyczną bez względu na to, czy są pracownikami czy też ubezpieczonymi opłacającymi składki na własne ubezpieczenie z tytułu wykonywania tej działalności,
-
górnicy,
-
kolejarze.
Jak widać z powyższego ustalenie emerytury na starych zasadach nie dotyczy osób, które prowadziły działalność gospodarczą. W związku z tym należy uznać, że zmarły spełniał warunki do uzyskania emerytury, jeśli osiągnął minimalny wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia. Natomiast konieczne jest opłacanie składek.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?