Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty

Pytanie:

"Czy członek Zarządu Wspólnoty, powołany na członka Zarządu uchwałą Wspólnoty może zrezygnować z pełnienia funkcji, czy raczej jest to w gestii członków Wspólnoty, żeby go odwołać ze stanowiska?"

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o własności lokali, zarząd oraz każdy z członków zarządu może być przez właścicieli (mocą uchwały) odwołany z pełnionej funkcji lub zawieszony w czynościach zarządu w każdej chwili. Uprawnieni są tu członkowie wspólnoty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by członek zarządu zrezygnował z pełnionej funkcji. Pełnienie tej funkcji nie jest bowiem przymusem, lecz tylko prawem, wobec czego członek zarządu może z funkcji tej zrezygnować. Jeżeli jednak pobierał wynagrodzenie za pełnioną funkcję, nagła i nieuzasadniona rezygnacja może narazić go na konieczność zapłaty odszkodowania za szkodę poniesioną przez wspólnotę w powodu nagłej rezygnacji.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • prittka 2014-10-01 13:30:15

    witam jak można ładnie napisać oraz wiarygodnie pismo do głownego zarzadu o rezygnacji z bycia członkiem zarzadu. ponieaż zmusza mnie do tej decycji stan mojego zdrowia. Proszę o pomoc.

  • ebros 2012-11-15 21:44:15

    A czy taka rezygnacja członka zarządu wymaga jakichś dodatkowych czynności oprócz pisemnej rezygnacji. Czy musi być uchwała członków wspólnoty dotycząca odwołania członka zarządu..


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika