Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku rezygnacji z wynagrodzenia przez członków zarządu, którym wynagrodzenie to zostało przyznane zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i umową spółki (na które ponadto spółka tworzyła rezerwę) mamy do czynienia z przysporzeniem majątkowym po stronie spółki, kosztem członków zarządu, którym takie wynagrodzenie by przysługiwało.
Przysporzenia takie niestety na ogół są opodatkowane. Nie będzie to jednak przychód z tytułu rozwiązanej rezerwy (art. 12 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), gdyż w szczególności rezerwy te nie były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ponieważ jednak czÅ‚onkowie zarzÄ…du faktycznie mieli roszczenie o wypÅ‚atÄ™ im wynagrodzenia, ich rezygnacja bÄ™dzie w istocie stanowić dla spółki umorzenie zobowiÄ…zania. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 wskazanej wyżej ustawy, przychodem spółki bÄ™dzie wartość umorzonych zobowiÄ…zaÅ„. Jak podkreÅ›liÅ‚ Naczelny SÄ…d Administracyjny - OÅ›rodek Zamiejscowy w Katowicach w wyroku z dnia 28 marca 2003 r. (I SA/Ka 2342/2001): „Ten bowiem przepis przesÄ…dza o tym, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych do przychodów zalicza siÄ™ wartość umorzonych zobowiÄ…zaÅ„. Umorzenie zobowiÄ…zaÅ„ skutkuje ich zmniejszeniem lub zlikwidowaniem w stosunku do wierzyciela. Brzmienie tego przepisu pozwala jednoczeÅ›nie na wniosek, w myÅ›l którego umorzona część zobowiÄ…zania podlega zaliczeniu do przychodów bez wzglÄ™du na sposób jego umorzenia, jak również charakter. (...)” SÄ… oczywiÅ›cie wyjÄ…tki od zaliczenia umorzonych zobowiÄ…zaÅ„ do przychodów (zauważone również przez SÄ…d w powyższym orzeczeniu), jednak nie majÄ… one zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym.