Roszczenie negatoryjne a zakłócanie korzystania z lokalów mieszkalnych
Pytanie:
"Czy możliwe jest wystąpienie z roszczeniem negatoryjnym przeciwko najemcy lokalu mieszkalnego, który zakłóca korzystanie z lokalów znajdujących się w tym samym budynku poprzez uciążliwy hałas?"
Odpowiedź prawnika: Roszczenie negatoryjne a zakłócanie korzystania z lokalów mieszkalnych
Powództwo może zawierać tzw. roszczenie negatoryjne (tj. roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechania naruszeń, unormowane w art. 222 §2 k.c.). Domagać się można również podjęcia czynności mających na celu wyciszenie mieszkania, wytłumienie hałasów. Dochodząc ochrony przed immisjami, na podstawie art. 222 § 2 w zw. z art. 144 k.c., należy dowieść następujących okoliczności: pozostawania w stosunku sąsiedztwa, zachowania naruszającego własność stanowiącego immisję pośrednią, wykonywania prawa własności i skierowania oddziaływania przeciwko prawu własności sąsiada, bezprawności oddziaływania oraz trwania naruszenia w chwili wystąpienia z roszczeniem. Warunkiem korzystnego rozstrzygnięcia sprawy jest uznanie przez sąd, że działania sąsiada przekraczają swa uciążliwością wskaźnik „przeciętnej miary”.
Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1975r., sygn. III CZP 89/74, LexPolonica nr 301511 wynika, że najemcy lokalu mieszkalnego przysługuje przeciwko najemcy innego lokalu w tym samym budynku roszczenie o zaniechanie lub ograniczenie działań, związanych z używaniem lokalu, a wywołujących hałasy przekraczające miarę, jakiej zachowania wymaga spokojne używanie lokalu mieszkalnego. Zatem nawet, jeśli art. 222 kc odnosi się do uprawnień właścicielskich, a w art. 144 kc mowa o właścicielu nieruchomości, wydaje się, że można je zastosować także w niniejszej sprawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?