Roszczenie o zwrot zadatku
Pytanie:
"Zgodnie z umową przedwstępną sprzedaży działki budowlanej kupujący wpłacił 7.500 zł. zadatku. Okazało się jednak, że działka będąca przedmiotem sprzedaży nie jest działką budowlaną tylko rolną; sprzedający wprowadził kupującego w błąd i w takiej sytuacji kupujący nie ma zamiaru kupić tej działki lecz żąda zwrotu pieniędzy. Czy w tym wypadku kupujący (jak rozumiem odstępując od umowy, ale ze względu na wprowadzenie go w błąd) ma prawo żądać dwukrotności wpłaconej kwoty, w tej specyfice sytuacji? "
Odpowiedź prawnika: Roszczenie o zwrot zadatku
Zgodnie z art. 394 par. 1 kodeksu cywilnego w braku odmiennego zastrzeżenia czy zwyczaju w razie wręczenia zadatku, strona może odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu, w razie niewykonania zobowiązania. Przy umowie przedwstępnej zobowiązaniem jest zawarcie umowy przyrzeczonej, i tylko w razie nie spełnienia tego obowiązku (tj. gdy jedna ze stron umowy odmówiła by zawarcia umowy zgodnie z treścią umowy przyrzeczonej) można by od takiej umowy odstąpić.
W przypadku gdy Pana oświadczenie woli (składające się na zawartą umowę przedwstępną) obarczone było wadą (błędem), to może Pan w terminie rocznym od odkrycia własnego błędu uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli (a nie odstąpi ć od umowy).
O błędzie można mówić tylko jeśli są spełnione przesłanki określone w art. 84 kodeksu cywilnego: błąd musi dotyczyć treści czynności prawnej (tu dotyczy przedmiotu umowy, a konkretnie charakteru tego przedmiotu - przeznaczenia nieruchomości), musiał zostać wywołany przez drugą stronę umowy, albo musiała ona o nim wiedzieć, bądź przynajmniej móc go zauważyć (w tej sytuacji, jeśli druga strona wiedziała, iż chce Pan nabyć działkę budowlaną, a nie poinformowała Pana, iż jej działka nie ma takiego charakteru, to musiała co najmniej wiedzieć o Pana błędzie). Błąd taki musi być istotny, tzn. można się na niego powoływać się tylko jeśli uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.Co do szczegółów proszę zapozna
MsoNormal, li.MsoNormal, p.MsoNormal no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoChpDefault export-only; mso-default-props:yes; font-size:12.0pt; mso-ansi-font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoPapDefault export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%; @page Section1 595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; p.Section1 Section1; -->ć się z artykułem: Zawarłeś umowe pod wpływem błędu - uchyl się od jej skutków prawnych.
W przypadku uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, czynność prawna staje się nieważna z mocą wsteczną, od chwili jej dokonania (zawarcia umowy). W takim wypadku druga strona jest zobowiązana do zwrotu wszystkiego co otrzymała od Pana w ramach tej nieważnej umowy (czyli zadatek), na zasadzie przepisów o nienależnym świadczeniu (art. 410 kc).
Nie widać tu podstaw do domagania się podwójnego zadatku, z przyczyn określonych wyżej (nie ma tu mowy o niewykonaniu zobowiązania - taka sytuacja miała by miejsce w przypadku odmowy zawarcia umowy przyrzeczonej).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?