Roszczenie z tytułu niewypłacenia wynagrodzenia

Pytanie:

"Od kilku miesięcy pracodawca nie wypłaca mi wynagrodzenia za pracę. Czy pracownik może domagać się odszkodowania za niewypłacanie wynagrodzenia za pracę od kilku miesięcy?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenie z tytułu niewypłacenia wynagrodzenia

Przepisy prawa pracy nie przewidują szczególnych regulacji przewidujących obowiązek wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu nieterminowego wypłacenia bądź niewypłacenia wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku należy stosować przepisy ogólne Kodeksu cywilnego dotyczące odszkodowania za niewykonanie bądź niewłaściwe wykonanie umowy. Przepis art. 471 Kodeksu cywilnego przyznaje wierzycielowi możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu naprawienia szkody poniesionej w wyniku niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Niewypłacenie, bądź nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia stanowi niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zobowiązania. Odszkodowanie jest zasadne jeżeli:

  • wynagrodzenie nie zostało wypłacone, bądź zostało wypłacone po terminie,
  • pracownik poniósł szkodę,
  • zachodzi związek przyczynowy pomiędzy niewypłaceniem wynagrodzenia a poniesioną szkodą.

Na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że wynagrodzenie zostało wypłacone w terminie. Natomiast na pracownika nałożony został obowiązek wykazania poniesienia szkody i związku przyczynowego pomiędzy niewypłaceniem wynagrodzenia a poniesioną szkodą. Jeżeli w wyniku niewypłacenia wynagrodzenia pracownik nie poniósł szkody, albo brak związku przyczynowego pomiędzy niewypłaceniem wynagrodzenie, a poniesioną szkodą, odszkodowanie nie bezie pracownikowi przysługiwało. Potwierdza to również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 1999 r., I PKN 578/98, zgodnie z którym nie ma zasady prawa pracy ograniczającej wysokość należnego pracownikowi odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez pracodawcę obowiązków z umowy o pracę (art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) poza roszczeniami wynikającymi z bezprawnego rozwiązania umowy.

Niezależnie od tego czy w wyniku niewypłacenia wynagrodzenia bądź wypłacenia wynagrodzenia po terminie pracownik poniósł szkodę, w każdym przypadku pracownik może domagać się zapłaty przez pracodawcę oprócz wynagrodzenia za pracę także odsetek ustawowych od kwoty niewypłaconego wynagrodzenia. Odsetki należą się za okres od dnia wymagalności wynagrodzenia za pracę do dnia zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika