Równoważny system pracy a liczba dni wolnych

Pytanie:

Ile należy się pracownikowi dni wolnych od pracy w systemie równoważnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Praca w systemie równoważnym to praca, która jest świadczona we wszystkie dni tygodnia ( bez znaczenia czy to jest niedziela, święto), w związku z tym należy pracownikom zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie dni (w tym niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy) w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie. Tym samym w pierwszej kolejności pracodawca winien zapewnić rekompensatę dłuższego dziennego lub tygodniowego wymiaru czasu pracy godzinami lub dniami wolnymi – bez względu na to w jakie dni tygodnia przypada czas pracy pracownika. W drugiej kolejności pracodawca winien zapewnić przestrzeganie norm dotyczących obowiązkowego odpoczynku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Systemy czasu pracy

  W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę (...)

 • Oznakowanie produktów bez GMO

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy (...)

 • Bazy ofert pracy dla nauczycieli

  W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów (...)

 • Czas pracy w ruchu ciągłym

  Ruch ciągły to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także (...)

 • Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)

NA SKÓTY