Równoważny system pracy a liczba dni wolnych

Pytanie:

Ile należy się pracownikowi dni wolnych od pracy w systemie równoważnym?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Praca w systemie równoważnym to praca, która jest świadczona we wszystkie dni tygodnia ( bez znaczenia czy to jest niedziela, święto), w związku z tym należy pracownikom zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie dni (w tym niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy) w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie. Tym samym w pierwszej kolejności pracodawca winien zapewnić rekompensatę dłuższego dziennego lub tygodniowego wymiaru czasu pracy godzinami lub dniami wolnymi – bez względu na to w jakie dni tygodnia przypada czas pracy pracownika. W drugiej kolejności pracodawca winien zapewnić przestrzeganie norm dotyczących obowiązkowego odpoczynku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.12.2004

  Czas pracy w ruchu ciągłym

  Ruch ciągły to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także (...)

 • 3.6.2011

  Systemy czasu pracy

  W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę (...)

 • 14.12.2004

  Czas pracy pielęgniarki i położnej zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej

  Czas pracy pielęgniarki i położnej zatrudnionych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej jest uregulowany inaczej niż czas pracy zwykłych pracowników. Wymiar czasu pracy pielęgniarki zależy (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 22.3.2010

  Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)