Rozdzielność majątkowa a egzekucja

Pytanie:

"Od stycznia 2006 r. mam zawartą z mężem poprzez akt notarialny umowę małżeńską majątkową ustanawiającą w naszym związku rozdzielność majątkową. Mąż prowadził działalność gospodarczą i ma nieuregulowane zobowiązanie finansowe wobec jednego ze swoich kontrahentów wynikające z faktury za zakup towaru z marca 2005 r. Jego firma miała problemy finansowe i nie mógł uregulować tej płatności, próbował porozumieć się ze swoim kontrahentem w sprawie rozłożenia płatności na raty, ale nie udało mu się. Sprawa trafiła do sądu i w grudniu 2006 r. został wydany sądowy nakaz zapłaty, po tym mąż ponownie próbował się porozumieć w kwestii spłaty zadłużenia, ale znowu bez efektu. Przed kilkoma tygodniami zgłosił się do niego komornik. Mąż nie osiąga aktualnie żadnych dochodów, ani nie posiada żadnego majątku. Czy komornik może żądać ode mnie spłaty tego zadłużenia, w związku z tym, że powstało ono (faktura z marca 2005 r.), gdy w naszym małżeństwie panowała jeszcze wspólnota majątkowa, czy też znaczenie ma w tym wypadku sądowy nakaz zapłaty z grudnia 2006 r., gdy mieliśmy już rozdzielność majątkową? "

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a egzekucja

Z datą zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową, sporządzonej w formie aktu notarialnego powstał między Państwem ustrój rozdzielności majątkowej charakteryzujący się tym, że każdy z małżonków zachował zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Rozdzielność majątkowa polega bowiem na tym, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego, a każde z nich ma swój majątek odrębny, którym zarządza i rozporządza samodzielnie, tj. bez jakiegokolwiek udziału współmałżonka.

Zawarta umowa odnosi skutki na przyszłość i poprzez jej podpisanie nie zwolni z odpowiedzialności majątkiem wspólnym za już powstałe długi. Co do zasady uchroni jednak przed odpowiedzialnością za przyszłe długi współmałżonka, jeśli o fakcie zawarcia takiej umowy będzie wiedział przyszły wierzyciel.

Należy więc uznać, że wierzyciel małżonka może kierować na podstawie posiadanego tytułu wykonawczego egzekucję zarówno do majątku odrębnego małżonka - dłużnika, jak i określonych elementów majątku wspólnego: z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby wierzyciel chciał skierować egzekucję do całego majątku wspólnego małżonków, musiałby uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. W tym celu należy wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Trzeba też pamiętać, iż tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika