Rozdzielność majątkowa i rozwód a renta rodzinna

Pytanie:

"Rozwodzę się z żoną ale wcześniej wystąpiłem o rozdzielność majątkową. Wyrok w sprawie rozdzielności zapadnie przed wyrokiem rozwodowym. Czy rozdzielność majątkowa wpływa na rentę rodzinną /czy w razie mojej śmierci przed wyrokiem rozwodowym, ale po wyroku w sprawie rozdzielności majątkowej /żona otrzymałaby rentę wdowią? Jak długo trwa proces o ustalenie rozdzielności majątkowej?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa i rozwód a renta rodzinna

Co do zasady warunkiem uzyskania przez wdowę prawo do renty rodzinnej jest:

  1. ukończenie 50 r. życia w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub niezdolność do pracy albo
  2. wychowywanie co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej (art. 70 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych powyżej w pkt 2 (art. 70 ust. 2)

Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Sąd Najwyższy stwierdził ponadto, że w sytuacji, kiedy między rozwiedzionymi małżonkami istniała po rozwodzie i trwała aż do śmierci byłego małżonka rzeczywista wieź materialna i duchowa, była żona może domagać się przyznania renty rodzinnej po nim - nawet wówczas, gdy w chwili śmierci nie miała ustalonego wyrokiem sądowym lub ugodą prawa do alimentów (wyrok z dnia z dnia 22 stycznia 1993 r., II URN 61/92).

Tym samym jeśli małżonek umrze pomiędzy ustanowieniem rozdzielności majątkowej a przed orzeczeniem rozwodu, wówczas pozostały przy życiu współmałżonek będzie miał praw do renty rodzinnej o ile spełni warunki o których mowa w art. 70 ust. 1 lub 2 a także gdy w dniu śmierci męża będzie miała ustalone prawo do alimentów lub też, za wyrokiem SN, miedzy małżonkami do chwili śmierci będzie funkcjonowała więź materialna i duchowa.

Niestety nie można określić jak długo trwa postępowanie w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej – zależy to bowiem od wielu czynników faktycznych jak np. stopień skomplikowania sprawy oraz ilość spraw w konkretnym sądzie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika