Rozliczenia roczne w razie zmiany właściciela

Pytanie klienta:

""Jak na koniec roku Wspólnota Mieszkaniowa powinna rozliczyć zaliczki wpłacane miesięcznie na opłaty eksploatacyjne, jeżeli w ciągu roku nastąpiła sprzedaż lokalu? Czy do rozliczenia powinna brać pod uwagę tylko nowego właściciela (aktualnego na koniec roku), czy też rozliczyć zaliczki między poprzedniego i obecnego właściciela proporcjonalnie do okresu w jakim byli właścicielami lokalu?""

Odpowiedź prawnika:

Sytuacja taka jest dość częsta i w praktyce przyjmuje się następujący sposób rozliczenia. W momencie zmiany właściciela mieszkania osoby dokonujące czynności prawnej (sprzedaż, zamiana itp.) spisują protokół zdawczo - odbiorczy mieszkania, gdzie ujawnia się stan liczników. W administracji nieruchomości następuje rozliczenie "starego" właściciela. W razie niedopłaty musi on ją uiścić, w razie nadpłaty należy mu ją zwrócić. W innym wypadku można przyjąć rozliczenie na podstawie stanu liczników z dnia spisania umowy pomiędzy zbywcą a nabywcą. W każdym razie rozliczenie powinno w naszym przekonaniu nastąpić w stosunku do każdego z właścicieli z osobna, chyba, że inaczej umówią się oni między sobą.

 

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.