Rozliczenie kosztów budowy w spółdzielni
Pytanie:
"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Rozliczenie końcowe otrzymałem w grudniu 2003. Z uwagi na toczący się proces z wykonawcą, spółdzielnia do czasu przedawnienia się roszczeń wykonawcy prosiła o pomniejszenie wpłaty wymaganego wkładu budowlanego o kwotę wynikającą z tych roszczeń, czyli 9 600 PLN. Proces trwa nadal. Obecnie chcę sprzedać mieszkanie. Czy prawo określa, po której stronie pozostają koszty ewentualnych dopłat, czy też jest to sprawa umowy pomiędzy stronami? Czy spółdzielnia może żądać większych dopłat, niż te, które wynikają z rozliczenia końcowego?"
Odpowiedź prawnika: Rozliczenie kosztów budowy w spółdzielni
Uprawnionym albo zobowiązanym z tytułu dopłat wynikających z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy jest członek albo osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której w chwili dokonania tego rozliczenia przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Powinno to jednak znaleźć odzwierciedlenie w umowie z punktu widzenia ekonomicznego. Spółdzielnia nie ma prawa żądać większych dopłat niż te, które wynikają z rozliczenia końcowego. Warto jednak wskazać w tym miejscu na pewną szczególną sytuację. Ostateczne rozliczenie kosztów budowy może z różnych względów zostać wadliwie sporządzone. Możliwość dokonania w takim wypadku ponownego ostatecznego rozliczenia istnieje wyłącznie pod warunkiem, że rozliczenie jest nie tylko wadliwe, ale i nieważne. Rozliczenie może być nieważne tak, jak każda czynność prawna. W szczególności będzie tu chodziło o nieważność rozliczenia spowodowaną wadą oświadczenia woli – złożeniem oświadczenia woli pod wpływem błędu. Spółdzielnia musi wtedy skutecznie uchylić się od takiego oświadczenia woli i dopiero może powoływać się na nieważność rozliczenia, i dokonać nowego. Oprócz opisanej powyżej szczególnej sytuacji nieważności rozliczenia, spółdzielnia po jego dokonaniu nie może żądać większych dopłat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?