Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty

Pytanie:

"Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety od 12.2008 i cały 2009 nie opłacałam składek ZUS. Od tego roku reguluję bieżące. Czyli za 13 mies zalegam za składkami. Otrzymałam pierwsze pismo z ZUS, że jest prowadzone postępowanie w kwestii określenia wysokości moich zaległości, dzwoniłam - kwota około 10000 z odsetkami. 15 lutego br referat skieruje pismo do działu egzekucji w kwestii wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Zostanę o tym poinformowana pismem. Dodam że ponad rok temu wystąpiłam do ZUS z prośbą o wydanie oświadczenia o niezaleganiu ze składkami (do kredytu) i okazało się muszę zapłacić składki zaległe sprzed 2003 roku (czyli sprzed 6 lat) - wówczas bez żadnych egzekucji ubiegania się o respektowanie ustawy, która mówi o przedawnieniu zapłaciłam ZUS jednorazowo całą zaległość - ponad 6000pln. Mam pytanie: jakie mam możliwości złożenia wniosku( czy innego dokumentu) o rozłożenie mojej zaległości na raty i na jakim etapie powinnam takie pismo/do kogo przygotować. Czy teraz wystąpić z jakimś pismem czy po \"pójściu\" mojej historii do egzekucji? Czy przemawia za mną jakoś fakt uregulowanie dobrowolnie i w trybie szybkim zaległości sprzed 2003 roku (o czym pisze j/w), co do której mnie nawet nie wzywano? "

Odpowiedź prawnika: Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty

Kwestia rozłożenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne została uregulowana w ustawie z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 29 ww. ustawy dłużnik może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zaległości na raty. Wniosek taki powinien być motywowany względami gospodarczymi lub innymi przyczynami zasługującymi na uwzględnienie. Jeżeli zakład uwzględni wniosek to następuje podpisanie z dłużnikiem stosownej umowy.

Plusem zawarcia takiej umowy, poza uzyskaniem możliwości spłaty zadłużenia w ratach, jest nienaliczanie odsetek za zwłokę.

Zakład pobiera w tym przypadku opłatę prolongacyjną, o której mowa w art. 57 ustawy Ordynacja Podatkowa.

Naszym zdaniem im szybciej złoży Pani wniosek o rozłożenie zaległości na raty tym lepiej. Szczególnie istotne w tym względzie będzie złożenie wniosku przed przystąpieniem do egzekucji zadłużenia. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika