Naruszenie posiadania po podziale do korzystania
Pytanie:
"Jestem współwłaścicielem nieruchomości, w której nie mieszkam. Mieszka w niej natomiast drugi współwłaściciel. Czy zamieszkały współwłaściciel ma prawo wkraczać na wydzieloną moja część posesji pod moją nieobecność? Czy mogę zabronić korzystania lub wchodzenia do mojej części?"
Odpowiedź prawnika: Naruszenie posiadania po podziale do korzystania
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, każdy ze współwłaścicieli uprawniony jest do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Uprawnienie to przysługuje do całości rzeczy objętej współwłasnością. Istnieje natomiast możliwość zawarcia między współwłaścicielami umowy o podział rzeczy do wyłącznego korzystania (quoad usum). W takiej umowie współwłaściciele porozumiewają się co do tego, która część rzeczy wspólnej będzie przysługiwała każdemu ze współwłaścicieli do wyłącznego korzystania. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że taka umowa została zawarta (choćby w sposób dorozumiany). Jeżeli z przyjętego podziału wynika więc, że część nieruchomości przypada Panu do wyłącznego używania, wówczas może Pan zabronić drugiemu współwłaścicielowi korzystania z przysługującej Panu tej części nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?