Rozpoznanie wniosku o odroczenie rozprawy
Pytanie:
"Jako powód zostałem wezwany na rozprawę (w związku z zarzutami pozwanej od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym) w celu przesłuchania mnie jako strony. Stawiennictwo osobiste obowiązkowe. Rozprawa wyznaczona jest na 9 października (na jutro). Bezzwłocznie po wezwaniu mnie ustosunkowałem się pisemnie do zarzutów pozwanej, wywodząc ze są kłamliwe. Jednocześnie wniosłem o przesłuchanie mnie w drodze pomocy prawnej przez sąd właściwy dla mojego miejsca zamieszkania a jeżeli nie jest to możliwe, to o odroczenie terminu rozprawy, jako przyczynę podając niemożność jazdy samochodem (ze względu na zażywanie leków antyalergicznych spowalniających reakcję) i w związku z tym konieczność jazdy pociągami (z przesiadkami), co w obie strony zajmie cały dzień, a na drugi dzień muszę być obowiązkowo u siebie w sądzie jako świadek w sprawie karnej. To wezwanie mnie jako powoda otrzymałem stosunkowo późno, bo na dwa tygodnie przed rozprawą i bezzwłocznie na nie odpisałem prosząc o to, co wskazałem wyżej. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem jednak pisma z sądu w odpowiedzi na mój wniosek. Telefonowałem do sądu i w sekretariacie usłyszałem (pierwsze słyszę), że gdy strony zostały wcześniej powiadomione o terminie rozprawy, to rzekomo sąd nie rozpoznaje takiego pisma, jak moje, a decyzja zapadnie (rozumiem, że właśnie co do odroczenia) na tejże rozprawie (jutro). Czy faktycznie jest tak, jak telefonicznie poinformowała mnie pracownica sądu i jeżeli jutro nie pojadę ponad 200 km na tę rozprawę, to ryzykuję oddaleniem powództwa (uchyleniem nakazu zapłaty) czy też grzywną?"
Odpowiedź prawnika: Rozpoznanie wniosku o odroczenie rozprawy
W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi. Zgodnie z art. 496 kodeksu postępowania cywilnego, po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też postanowieniem uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub postępowanie umarza.
Przepisów dotyczących przymuszenia świadków do stawienia się w wyznaczonym terminie, nie stosuje się do stron postępowania, a więc nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące przymusowego doprowadzenia oraz grzywny. Jeżeli jednak jedna ze stron postępowania nie pojawi się w wyznaczonym terminie, wówczas w uzasadnionych wypadkach sąd może odroczyć przeprowadzenie rozprawy na inny termin. O w/w uzasadnionych wypadkach można mówić m.in w sytuacji nieobecności strony (prawidłowo zawiadomionej) spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami tj. katastrofa komunikacyjna, śmierć osoby bliskiej, warunki atmosferyczne lub niedającą się przezwyciężyć przeszkodą, tj. chorobą (potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim), przerwą w komunikacji itp.
Jak wynika z w/w przepisów sąd wyznacza rozprawę, a w związku z tym wszelki decyzje dotyczące jej przeprowadzenia (ewentualnie odroczenie) sąd podejmuje na tym właśnie posiedzeniu. W związku z tym, Pański wniosek zostanie dopiero rozpoznany na rozprawie. Jeżeli więc sąd uzna, że Pańska obecność jest niezbędna, a aktualna nieobecność jest uzasadniona, wówczas może odroczyć przeprowadzenie rozprawy na inny termin. Jeżeli jednak sąd uzna, że Pańska obecność nie jest niezbędna do wydania orzeczenia wówczas (w zależności od sprawy) sąd wyda wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzyma w mocy albo go uchyli i orzeknie o żądaniu pozwu, bądź też postanowieniem uchyli nakaz zapłaty i pozew odrzuci lub postępowanie umorzy. W przypadku wydania orzeczenia co do meritum, podstawą rozstrzygnięć sądu będą okoliczności i dowody przedstawione i powoływane w pozwie oraz te które powoła pozwany w zarzutach i podczas rozprawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?