Rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji

Pytanie:

"Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Wszyscy wspólnicy podjęli jednomyślną uchwałę o jej rozwiązaniu. Ponieważ spółka nie ma żadnych zobowiązań ani majątku, podjęto również uchwałę o jej rozwiązaniu bez przeprowadzania likwidacji. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i jakie dokumenty należy złożyć w sądzie w celu wykreślenia jej z rejestru?"

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji

Jedną z przyczyn rozwiązania spółki jawnej może rzeczywiście być jednomyślna uchwała wspólników. W razie podjęcia takiej uchwały należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Takim sposobem może być np. przejęcie przedsiębiorstwa przez jednego ze wspólników albo podział majątku między wspólników, którzy będą w odpowiednim zakresie odpowiadać też za zobowiązania spółki. Przyjmuje się, że wspólnicy nie mogą poprzestać na zaniechaniu likwidacji, lecz powinni wskazać ów inny sposób zakończenia działalności (a także wskazać przechowawcę dokumentów spółki).

Po zakończeniu działalności wspólnicy powinni złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Składa się go na formularzu KRS-X2; dołączyć do niego należy uchwałę wskazującą sposób zakończenia działalności oraz przechowawcę dokumentów. Opłata od wniosku o wykreślenie z rejestru wynosi 300 złotych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika