Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie wypowiedzenia
Pytanie:
"Umowa zawarta na czas nieokreślony, staż pracy w obecnym zakładzie wynosi 18 miesięcy. Do wykorzystania pozostał zaległy i bieżący urlop razem 25 dni. Przypuszczam, że pracodawca wypowie mi umowę o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli w obecnej chwili w lipcu wypowiedzenie zakończy się 31.08.2006. Mam podstawy aby samemu rozwiązać umowę z art.55 § 1 [1] Kodeksu Pracy. Czy po otrzymaniu takiego wypowiedzenia mogę złożyć rozwiązanie umowy o pracę z art.55 § 1 [1], które przerwie bieg normalnego wypowiedzenia? Jeśli nie wykorzystam urlopu w trakcie wypowiedzenia otrzymanego od pracodawcy lub rozwiążę umowę z art.55 § [1] to pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop. Czy od ekwiwalentu pieniężnego za urlop i odprawy z tytułu rozwiązania umowy z art.55 § 1[1] k.p., pracodawca powinien odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?"
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie wypowiedzenia
Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika w stacji gdy pracodawca dokonał wcześniej wypowiedzenia umowy dopuścił SN w wyroku z dnia 4 marca 1999 r., sygn. akt I PKN 614/98.. Ponadto, w wyroku tym SN stwierdził, iż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 1[1] kp jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Jednakże, pracodawca może kwestionować wskazane przez pracownika przyczyny rozwiązania umowy o pracę w procesie o odszkodowanie przewidziane w art. 61[1] kp i art. 61[2] kp (odszkodowanie, o którym mowa w art. 611, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia), a w razie wstrzymania się z wypłatą pracownikowi odszkodowania przewidzianego w art. 55 § 1[1] zdanie drugie kp, także w procesie wytoczonym przez pracownika o to odszkodowanie.
Zgodnie z kodeksem pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Jeżeli zatem umowa zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem, pracownik będzie obowiązany pójść na urlop, jeżeli pracodawca go na taki urlop „wyśle”, za niewykorzystaną część urlopu pracownik otrzyma ekwiwalent. Jeżeli umowa zostanie rozwiązana bez wypowiedzenia, pracownikowi również będzie należał się ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jeżeli natomiast umowa została rozwiązana z pracodawcą przez pracownika bez wypowiedzenia, z przyczyn wskazanych w art. 55 11kodeksu pracy (czyli gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika) to pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią również następujące przychody: odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Tak więc, świadczenia takie nie będą ozusowane. Zasady te będą miały zastosowanie również do składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?