Rozwiązanie umowy przed terminem
Pytanie:
"Czy jeżeli umowa dotyczy usług i zawarta jest na czas określony i nie ma w niej mowy o wcześniejszym rozwiązaniu to czy strona w przypadku zerwania takiej umowy jest zobowiązna do zapłaty swoich należności za cały okres na jaki zawarta była umowa? "
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy przed terminem
Jeżeli w umowie o świadczenie usług zawartej na czas określony nie zostało zawarte postanowienie o możliwości wcześniejszego zerwania takiej umowy przez jedną ze stron, zerwanie to należy potraktować jako niewykonanie wynikającego z umowy zobowiązania. Brak spełnienia świadczenia oznacza bowiem niewykonanie zobowiązania. Niewykonanie zobowiązania przez kontrahenta może narazić go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Obowiązek odszkodowawczy będzie go obciążał, jeśli: - niewykonanie zobowiązania nastąpiło z jego winy (czyli co najmniej nie dołożył on należytej staranności), - powstała szkoda, - niewykonanie zobowiązania było w związku przyczynowym z zaistniałą szkodą. Strony mogą ograniczyć odpowiedzialność kontrahenta, jednak nie mogą postanowić, że dłużnik nie będzie odpowiadał w przypadku winy umyślnej (czyli na przykład jeśli z premedytacją będzie dążył do niewykonania zobowiązania). Za winę umyślną dłużnik jest bowiem zawsze odpowiedzialny. W związku z tym w przypadku odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, strona ta nie będzie zobowiązana do zapłaty wszystkich swoich należności wynikających z umowy. Odstąpienie od umowy może ją jednak narazić na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?