Rozwód a udziały w spółce

Pytanie:

"Jestem przed rozwodem. Mąż ma 15 % udziałów w sp. z o. o. sp. komandytowej wykupionego z majątku wspólnego. Drugim udziałowcem w 85% jest sp. z o. o. Mamy wspólność majątkową. Czy po orzeczeniu rozwodu, gdy zostanie wprowadzona rozdzielność majątkowa, mam prawo do zysków z przysługującego udziału i jakie mam prawa do tych udziałów przy podziale majątku?"

Odpowiedź prawnika: Rozwód a udziały w spółce

Z chwilą orzeczenia rozwodu ustaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej i powstaje przymusowy ustrój rozdzielności majątkowej. Współwłasność łączna przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków, przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. Małżonkowie nadal pozostają więc właścicielami składników tego majątku. Co do zasady udziały te przysługują małżonkom po połowie, chyba że przy umownym bądź sądowym dziale spadku udziały zostaną ustalone w innej wysokości.

Jeżeli udziały w spółce wynoszące 15% zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa za środki pieniężne pochodzące z majątku wspólnego małżonków, przysługuje Pani prawo do połowy tych udziałów. Uprawnionemu z udziałów w spółce przysługuje prawo do zysków, jakie spółka przynosi, stosownie do posiadanego procentowego udziału w spółce.

Dokonując podziału majątku między małżonków, małżonkowie ustalają w umowie, które przedmioty wchodzące w skład majątku obejmują. Możliwe są różne warianty. Udziały w spółce może przejąć w całości Pani mąż, może je Pani przejąć w całości, jak również udziały te mogą zostać podzielone między Państwa w dowolnych proporcjach. Zasadą jest, aby przejęte przez małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego przedmioty wchodzące do majątku wspólnego odpowiadały przysługującym małżonkom udziałom.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2013-02-03 10:35:14

    Priosze nie udzilać więcej porad, To żenujące.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika