Rozwód a utrzymana więź gospodarcza
Pytanie:
"Stwierdzenie, że aby wspólne pożycie ustało muszą być spełnione 3 warunki nasuwa pewne wątpliwości. Od ponad pół roku nasze wspólne życie uległo rozpadowi, ale nadal zamieszkujemy razem, ponieważ na razie nie mamy innych możliwości. Mamy wspólny dom, lecz każde z nas zajmuje inne pomieszczenia, wspólnie korzystamy z kuchni czy łazienki. W przyszłości zamierzamy dom sprzedać, żeby każde z nas mogło rozpocząć życie osobno i na własny rachunek. Jest jeszcze jedna sprawa. Wspólnie z mężem i córką prowadzimy firmę, która na razie jest naszym jedynym źródłem dochodu. Jednak obydwoje pojęliśmy już działania, żeby rozpocząć osobne działalności, ale nie jest to proces szybki dający natychmiast mozliwości uzyskania dochodu a co za tym idzie utrzymania się. W związku z tym jeszcze jakiś czas będziemy musieli wspólnie prowadzić obecną firmę. Czy taka sytuacja może wpłynąć na to, że sąd nie udzieli nam rozwodu? Co ewentualnie można zrobić, żeby jednak rozwód uzyskać? Oboje jesteśmy zgodni co do rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie."
Odpowiedź prawnika: Rozwód a utrzymana więź gospodarcza
Dla orzeczenia rozwodu konieczne jest stwierdzenie zupełnego rozkładu więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd Najwyższy stwierdził jednak, że gdy przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może być mimo to uznany za zupełny, jeśli utrzymanie elementów więzi gospodarczej (np. wspólnego mieszkania) wywołane zostało szczególnymi okolicznościami (Uchwała Całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1955 r. I CO. 5/55). Wg orzecznictwa dla zaistnienia rozkładu pożycia ważne jest jego zerwanie, a okoliczność czy małżonkowie mieszkają razem czy prowadzą wspólnie działalność nie jest tu decydująca. Dlatego też jest możliwe, iż w podanej sytuacji wspólne więzi gospodarcze nie będą przeszkodą dla uzyskania rozwodu. Jednakże decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu, który oceni, czy okoliczności zmuszające małżonków do utrzymania tych więzi są szczególne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?