e-prawnik.pl Porady prawne

Rozwód z cudzoziemcem

Pytanie:

Rozwodzi się obywatel Australii i Polka, z tym, że małżeństwo zostało zawarte w Londynie i zarejestrowane w Polsce. Jaka jest skuteczność rozwodu orzeczonego w Polsce wobec małżeństwa zawartego za granicą i czy przy sprawie rozwodowej, bez orzekania o winie i przy zgodności obu stron(nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, strony nie mają wspólnych dzieci, nie mieszkają razem nie ma żadnych więzi gospodarczych), strony powinny być reprezentowane przez prawnika?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rozwód z cudzoziemcem

30.8.2001

Na wstępie należy wspomnieć, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prywatnego międzynarodowego do zawarcia rozwodu właściwe jest wspólne prawo ojczyste małżonków z chwili wystąpienia z żądaniem rozwodu. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polski. Sąd w Polsce będzie właściwy do rozpoznania powództwa o rozwód w przedstawionej sprawie, z zachowaniem wspomnianych zasad dotyczących wyboru właściwego prawa, według którego wyda wspomniane rozstrzygnięcie. Ewentualne orzeczenie rozwodu będzie skutkowało wprowadzenie odpowiednich zmian w aktach stanu cywilnego. Nie ma przymusu adwokackiego w spraw prowadzonych dotyczących rozwodu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Bolesta

23.2.2021 2:50:0

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Kwestię tą można również podjąć w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Wiesiek

15.4.2012 19:5:48

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Pytanie: Przebywając a Australii nielegalnie wziąłem w 2004 ślub z australijką po trzech miesiącach wróciłem do polski składając wniosek w ambasadzie w warszawie Migration Class considered under: Spouse (provisional), subclass 309 odpowiedz dostałem negatywną od tamtej pory nie mam kontaktu z żoną zmienila adres zamieszkania, miejsce pracy, numer telefonu w chwili obecnej przebywam w Irlandii. Pytanie jest gdzie muszę złożyć pozew o rozwód osobiście w Sydney czy jest jakaś inna alternatywa bardzo proszę o pomoc.

Re: Rozwód z cudzoziemcem

kasia

12.10.2011 17:43:22

Re: Rozwód z cudzoziemcem

witam! jestem polka po cywilnym z arabem (algeria).mamy 2 letnie dziecko.postanowilam sie rozwiesc z mezem z wielu powodow np.uderzyl mnie wielokrotnie.3 razy dzwonillam na policje.blagam o pomoc co zrobic by bezpecznie mieszkac z moja dziewczynka z dala od niego.boje sie go.do malzenstwa tez mnie namowil - byl tu 8 lat nielegalnie.teraz dostal rezydencje na 5lat.co zrobic by sie rozwiesc! moj telefon 07951566158.

Re: Rozwód z cudzoziemcem

krystyna

12.11.2009 15:10:52

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Widze, ze sprawa poruszona w pytaniu, podobna jest do mojej sytuacji tylko, ze slub zawarlismy w Australii i nie jest zarejstrowany w Polsce. Gdzie powinnam skladac pozew o rozwod?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ