Rozwód z cudzoziemcem

Pytanie:

Rozwodzi się obywatel Australii i Polka, z tym, że małżeństwo zostało zawarte w Londynie i zarejestrowane w Polsce. Jaka jest skuteczność rozwodu orzeczonego w Polsce wobec małżeństwa zawartego za granicą i czy przy sprawie rozwodowej, bez orzekania o winie i przy zgodności obu stron(nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, strony nie mają wspólnych dzieci, nie mieszkają razem nie ma żadnych więzi gospodarczych), strony powinny być reprezentowane przez prawnika?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na wstępie należy wspomnieć, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prywatnego międzynarodowego do zawarcia rozwodu właściwe jest wspólne prawo ojczyste małżonków z chwili wystąpienia z żądaniem rozwodu. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polski. Sąd w Polsce będzie właściwy do rozpoznania powództwa o rozwód w przedstawionej sprawie, z zachowaniem wspomnianych zasad dotyczących wyboru właściwego prawa, według którego wyda wspomniane rozstrzygnięcie. Ewentualne orzeczenie rozwodu będzie skutkowało wprowadzenie odpowiednich zmian w aktach stanu cywilnego. Nie ma przymusu adwokackiego w spraw prowadzonych dotyczących rozwodu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Wiesiek

15.4.2012 19:5:48

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Pytanie: Przebywając a Australii nielegalnie wziąłem w 2004 ślub z australijką po trzech miesiącach wróciłem do polski składając wniosek w ambasadzie w warszawie Migration Class considered under: Spouse (provisional), subclass 309 odpowiedz dostałem negatywną od tamtej pory nie mam kontaktu z żoną zmienila adres zamieszkania, miejsce pracy, numer telefonu w chwili obecnej przebywam w Irlandii. Pytanie jest gdzie muszę złożyć pozew o rozwód osobiście w Sydney czy jest jakaś inna alternatywa bardzo proszę o pomoc.

kasia

12.10.2011 17:43:22

Re: Rozwód z cudzoziemcem

witam! jestem polka po cywilnym z arabem (algeria).mamy 2 letnie dziecko.postanowilam sie rozwiesc z mezem z wielu powodow np.uderzyl mnie wielokrotnie.3 razy dzwonillam na policje.blagam o pomoc co zrobic by bezpecznie mieszkac z moja dziewczynka z dala od niego.boje sie go.do malzenstwa tez mnie namowil - byl tu 8 lat nielegalnie.teraz dostal rezydencje na 5lat.co zrobic by sie rozwiesc! moj telefon 07951566158.

krystyna

12.11.2009 15:10:52

Re: Rozwód z cudzoziemcem

Widze, ze sprawa poruszona w pytaniu, podobna jest do mojej sytuacji tylko, ze slub zawarlismy w Australii i nie jest zarejstrowany w Polsce. Gdzie powinnam skladac pozew o rozwod?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY