Sankcje za brak uprawnień do kierowania skuterem

Pytanie:

"Syn jechał skuterem bez posiadania karty motorowej, ma tylko kartę rowerową. Jakie skutki prawne mogą mieć dotyczyć jako ojca i jego jako nieletniego?"

Odpowiedź prawnika: Sankcje za brak uprawnień do kierowania skuterem

Odpowiedź na pytanie, czy osoba kierująca tzw. „skuterem” jest obowiązana posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania tym pojazdem i jakie mogą być konsekwencje prowadzenia takiego pojazdu bez uprawnień zależy od prawnego zakwalifikowania „skutera” do pojazdów, w rozumieniu prawa o ruchu drogowym. Wskazać w tym miejscu należy, że ustawa prawo o ruchu drogowym nie zna takiego pojęcia jak „skuter”.

Wśród pojęć definiowanych w art. 2 w/w ustawy znajduje się definicja motoroweru. Motorowerem jest pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm[3], którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wydaje się, iż tzw. „skuter” należałoby zakwalifikować właśnie do tego typu pojazdów.

Odnosząc się następnie do zagadnień dotyczących uprawnień do kierowania motorowerem należałoby stwierdzić co następuje:

1. Jeżeli kierujący motorowerem ma ukończone 18 lat, nie jest obowiązany do posiadania szczególnych uprawnień. Samo osiągnięcie pełnoletności uprawnia do kierowania motorowerem w ruchu drogowym. Wystarcza wówczas posiadanie dowodu osobistego.

2. Jeżeli osoba nie ukończyła 18 lat, do kierowania motorowerem obowiązana jest posiadać dokument potwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem, którym może być karta motorowerowa lub prawo jazdy.

Kartę motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła 13 lat.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kierowanie po drodze publicznej pojazdem, nie mając do tego uprawnień podlega karze grzywny od 20 do 5.000 zł. Jednak stwierdzić należy, iż odpowiedzialności za wykroczenia podlega wyłącznie osoba, która w chwili czynu miała ukończone 17 lat. Jeżeli osoba nie ma ukończone 17 lat, nie poniesie z tego tytułu odpowiedzialności.

W stosunku do ojca osoby niepełnoletniej prowadzącej motorower bez uprawnienia stwierdzić należy, iż w zależności od sytuacji mogą jej być zarzucone następujące wykroczenia:

- art. 89 kw: kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnimi do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny do 5.000 zł lub karze nagany;

- art. 96 kw: właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień , podlega karze grzywny do 5.000 zł


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • XXXX 2011-12-04 11:18:41

    JA W wieku 17 nastu lat jezdzilem skuterem po drogach publicznych i dostalem 500 zl mandatu ! tzw "Brak uprawiem do prowadzenia pojazdu " 91.1& kw


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika