Sfałszowanie świadectwa pracy

Pytanie:

W dniu 31.05.2003 otrzymałem świadectwo pracy z wpisem "umowa została rozwiązana na podstawie wypowiedzenia." Ja nigdy takiego wypowiedzenia nie składałem ani nie otrzymałem od pracodawcy. W sądzie złożyłem pozew o uznanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie. Posiadam oryginał świadectwa pracy. W sądzie pozwana złożyła kopię, na której poprawiono treść z art. 30 par 1 pkt.2 na art. 30 par. 1 pkt. 1. Sąd na to nie zareagował. Czy mam złożyć w prokuraturze doniesienie o popełnieniu fałszerstwa dokumentów?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozwiązanie stosunku pracy za obopólnym porozumieniem jest warunkowane zgodą obydwu stron stosunku pracy - tj. pracodawcy i pracobiorcy. Jeżeli pozwana - rozumiem przez to pracodawcę - zmieniła treść świadectwa pracy w taki sposób, że zmieniła się podstawa rozwiązania stosunku pracy z wypowiedzenia na obopólne porozumienie stron, należy zakwalifikować takie postępowanie jako fałszerstwo dokumentów. Ponadto, sąd powinien sprawdzić, czy rozwiązanie stosunku pracy rzeczywiście nastąpiło za obopólnym porozumieniem. Należy uznać, że możliwe jest złożenie do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 270 kodeksu karnego, a ponadto zasadne będzie wniesienie od orzeczenia sądowego apelacji.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Malgorzata

3.1.2012 17:24:40

Re: Sfałszowanie świadectwa pracy

Dzien dobry chcialabym sie dowiedziec jaka kara grozi za wystawienie falszywego swiadectwa pracy przez pracodawce w celu zatajenia dochodow w Sadzie rodzinnym ktory to rozpatrza sprawe o rozwod z orzeczeniem winy i sa przyznane alimenty na dzieci


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: