Skarga do WSA albo wniosek o wznowienie
Pytanie:
"Urząd Gminy wydał decyzję uzgadniającą warunki zabudowy na podstawie sfałszowanej opinii konserwatora przyrody i sfałszowanej mapy, na której nie oznaczono rzeczywistej sytuacji w terenie. Następnie Starosta wydał decyzję zezwalającą na budowę. W tej decyzji sfałszowano informację o tzw. obszarze oddziaływania, w którym nie uwzględniono sąsiedniej (mojej) nieruchomości i nie uwzględniono mnie jako strony w postępowaniu. O fakcie wydania decyzji dowiedziałem się po roku od jej wydania, już w trakcie realizacji inwestycji. Wystąpiłem do Wojewody o unieważnienie decyzji zezwalającej na budowę. W międzyczasie na mój wniosek Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję wójta gminy o uzgodnieniu warunków zabudowy. Wojewoda odmówił wszczęcia postępowania o unieważnienie decyzji zezwalającej na budowę. Czy odwoływać się od tej decyzji odmawiającej wszczęcia postępowania (a jeśli tak, to do kogo), czy też wystąpić (wobec unieważnienia decyzji o uzgodnieniu warunków zabudowy) o wznowienie postępowania w sprawie decyzji zezwalającej na budowę?"
Odpowiedź prawnika: Skarga do WSA albo wniosek o wznowienie
W przedstawionym stanie faktycznym wojewoda był organem odwoławczym wyższego stopnia. Od decyzji organu odwoławczego przysługuje stronie postępowania administracyjnego skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
-
dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,
-
decyzja wydana została w wyniku przestępstwa,
-
decyzja wydana została przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu,
-
strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
-
wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję,
-
decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu,
-
zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji,
-
decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.
Z przyczyn określonych w pkt 1 i 2 postępowanie może być wznowione również przed stwierdzeniem sfałszowania dowodu lub popełnienia przestępstwa orzeczeniem sądu lub innego organu, jeżeli sfałszowanie dowodu lub popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego. Z przyczyn określonych w pkt 1 i 2 można wznowić postępowanie także w przypadku, gdy postępowanie przed sądem lub innym organem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn określonych w przepisach prawa. Zatem dopuszczalna jest również droga postępowania o wznowienie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?