Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów. W razie niewykorzystania urlopu przysługującego pracownikowi za dany rok, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu do końca pierwszego kwartału roku następnego.
Roszczenie o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia jego wymagalności, tj. od końca pierwszego kwartału następnego roku. Jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu przed wykorzystaniem urlopu, powstaje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Jeżeli nastąpi wypowiedzenie umowy o pracę, pracownik ma obowiązek wykorzystać w okresie wypowiedzenia urlop bieżący oraz zaległy.
Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygnatura I PZP 4/2004, opubl. Rzeczpospolita 2004/201 str. C1 nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pracodawca może jednostronnie skierować pracownika na zaległy urlop. W związku z powyższym należy uznać, iż najlepiej, by urlop został udzielony po uzgodnieniu z pracownikiem.