Składanie wniosków do sądu
Pytanie:
"Czy w ramach toczącego się postępowania przed sądem okręgowym córka może zgłaszać stosowne wnioski w sprawie? Jak postąpić, kiedy sąd i ZUS nie zajmują stanowiska w kwestii zgłoszonych wniosków? Czy Sąd może zobligować stronę do przedstawienia swojego stanowiska w terminie trzech dni?"
Odpowiedź prawnika: Składanie wniosków do sądu
Strona w postępowaniu może zgłaszać wszelkie wnioski. Jeżeli są składane poza rozprawą, powinny one spełniać wymagania formalne przewidziane dla pisma procesowego. Każde pismo procesowe powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, podanie załączników.
Wnioski są także składane na rozprawie, ustnie przed sądem. Po wywołaniu rozprawy najpierw powód, później pozwany zgłaszają ustnie żądania i wnioski. Każda ze stron obowiązana jest do złożenia oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności faktycznych. Jeżeli strona odpowiedniego oświadczenia nie złoży, sąd może przyjąć, że zgadza się z wnioskami strony przeciwnej. Sąd może wezwać stronę do stawienia się na rozprawie, nie ma natomiast możliwości wydania postanowienia czy zarządzenia zobowiązującego stronę do ustosunkowania się do twierdzeń drugiej strony.
Jeżeli córka nie jest stroną w sprawie, może stać się pełnomocnikiem (podobnie jak rodzice, małżonek rodzeństwo, inni zstępni, przysposobiony i przysposabiający). Takiej osobie strona może udzielić pełnomocnictwa procesowego. Pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy powinno zostać przedstawione przy pierwszej czynności dokonywanej przez pełnomocnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?