Składka zdrowotna z dwóch źródeł przychodów

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko i w spółce cywilnej, obie działalności mają inny charakter i są prowadzone na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Osoba ta jest zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu udziału w spółce cywilnej, z tym, że składkę na zdrowotne do kwietnia 2004 r. opłacała w podwójnej wysokości, ponieważ osiągała przychody z działalności jednoosobowej. Z miesiącem maj 2004 zaprzestała opłacać składkę z wymienionej działalności zaprzestając jej prowadzenia i nie osiągając nadal przychodów. Do dziś jedynym źródłem jest udział w spółce cywilnej. Działalność na własne nazwisko nie została zlikwidowana, ani nie ma dokumentu, który stwierdzałby jej zawieszenie. Nie można było wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ składka była tylko wpłacana dodatkowo i deklarowana przy ubezpieczeniu ze spółki cywilnej. Czy samo zaprzestanie prowadzenia działalności, nie osiąganie przychodów od tego miesiąca maja 2004, składanie deklaracji VAT -7 tzw. zerowych może być dowodem na to, że faktycznie osoba fizyczna mogła zaprzestać odprowadzać tę odrębną składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Nadmieniam, ze urząd skarbowy nie chciał przyjąć pisma o zawieszeniu działalności, nie można też było wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego, bo nie było takiego zgłoszenia. Przepisy nie nakazują zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego z każdego tytułu. Składka była wpłacana tylko w okresie uzyskiwania przychodów. "

Odpowiedź prawnika: Składka zdrowotna z dwóch źródeł przychodów

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w poniższych punktach, składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Rodzajami działalności są:  

  1.  działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej;  

  2.  działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;  

  3.  działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej;  

  4.  działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej;  

  5.  działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej;  

  6.  wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta;  

  7.  wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;  

  8. wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;  

  9.  inna niż określona w pkt 1-8 pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.   

Powstanie i wygaśnięcie tytułu ubezpieczenia zdrowotnego określa się według przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Ubezpieczenie zdrowotne jest więc obowiązkowe dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.

Najbardziej istotne jest więc rozstrzygnięcie, jak należy rozumieć zaprzestanie działalności. Najbardziej jednoznaczne byłoby złożenie wniosku o zmianę wpisu w ewidencji działalności gospodarczej poprzez wykreślenie tego rodzaju działalności, z którego przedsiębiorca rezygnuje. Jak wynika z treści pytania zmiany w ewidencji nie zostały niestety dokonane.

Natomiast zgłoszenie faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić do ustania obowiązku ubezpieczenia w przypadku rzeczywistego zaistnienia przerwy w prowadzeniu tej działalności. Warto jednak pamiętać, iż faktyczne niewykonywanie działalności gospodarczej w czasie oczekiwania na kolejne zamówienie lub w czasie ich poszukiwania, nie oznacza zaprzestania prowadzenia takiej działalności i nie powoduje uchylenia obowiązku ubezpieczenia. Udowadnianie faktu zaprzestania działalności jedynie fakturami zerowymi może być więc niewystarczające, jeśli będą wątpliwości czy to niewykonywanie działalności nie wynika tylko z oczekiwania na kolejne zamówienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika