Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w poniższych punktach, składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.
Rodzajami działalności są:
-
działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej;
-
działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
-
działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej;
-
działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej;
-
działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej;
-
wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta;
-
wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
-
wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-
inna niż określona w pkt 1-8 pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
Powstanie i wygaśnięcie tytułu ubezpieczenia zdrowotnego określa się według przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Ubezpieczenie zdrowotne jest więc obowiązkowe dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.
Najbardziej istotne jest więc rozstrzygnięcie, jak należy rozumieć zaprzestanie działalności. Najbardziej jednoznaczne byłoby złożenie wniosku o zmianę wpisu w ewidencji działalności gospodarczej poprzez wykreślenie tego rodzaju działalności, z którego przedsiębiorca rezygnuje. Jak wynika z treści pytania zmiany w ewidencji nie zostały niestety dokonane.
Natomiast zgłoszenie faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić do ustania obowiązku ubezpieczenia w przypadku rzeczywistego zaistnienia przerwy w prowadzeniu tej działalności. Warto jednak pamiętać, iż faktyczne niewykonywanie działalności gospodarczej w czasie oczekiwania na kolejne zamówienie lub w czasie ich poszukiwania, nie oznacza zaprzestania prowadzenia takiej działalności i nie powoduje uchylenia obowiązku ubezpieczenia. Udowadnianie faktu zaprzestania działalności jedynie fakturami zerowymi może być więc niewystarczające, jeśli będą wątpliwości czy to niewykonywanie działalności nie wynika tylko z oczekiwania na kolejne zamówienia.