Składka ZUS dla wspólników spółki z o.o.

Pytanie:

"Jak wygląda sprawa płacenia składek ZUS od udziałowców w sp. z o.o., jeżeli jest ich 3. Jeden z nich jest na emeryturze, drugi pracuje jeszcze w innej firmie na umowę o pracę, a trzeci ma tylko 2 udziały w tej spółce, kapitał wynosi 50 tys. zł. Dwóch udziałowców pełni również funkcję prezesa i vice prezesa zarządu, trzeci najmniejszy udziałowiec jest prokurentem spółki. Ci udziałowcy nie mają podpisanych umów o pracę ani kontraktów menedżerskich w tej firmie. Czy powinni płacić jakieś składki na ZUS?"

Odpowiedź prawnika: Składka ZUS dla wspólników spółki z o.o.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Takimi osobami są wspólnicy spółki z o.o. Jednakże ustawodawca określił, że ubezpieczeniu społecznemu podlega wyłącznie wspólnik spółki z o.o. jednoosobowej. W przedstawionym stanie faktycznym wynika, że nie zachodzi okoliczność spółki jednoosobowej. Udziałowcy zatem nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu z tytułu posiadania udziałów w spółce z o.o. Jednakże jeśli pobierają wynagrodzenie za sprawowane funkcje (nie chodzi o dywidendę), mają tytuł do podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Wspólnik zatrudniony na umowę o pracę w innej firmie podlega ubezpieczeniu tylko z umowy o pracę. Wspólnik wykonujący funkcję prokurenta podlega ubezpieczeniu co do zasady jak zleceniobiorca. Wspólnik emeryt podlega również ubezpieczeniu społecznemu za sprawowanie funkcji, jeśli pobiera z tego tytułu wynagrodzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika