Składki na ZUS z prywatnego konta

Pytanie:

"Składki na ZUS dotyczące prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej wpłacam z prywatnego (nie firmowego) konta bankowego. Czy grozi mi coś za to?"

Odpowiedź prawnika: Składki na ZUS z prywatnego konta

Sposób opłacania składek regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z jej art. 47 ust. 4b płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek. Wyjątek dotyczy płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Powyższy przepis naszym zdaniem nie oznacza, że ma to być tzw. konto  firmowe. Ustawa prawo bankowe przewiduje jako jeden z rodzajów kont konto firmowe, nie oznacza to jednak, że ustawodawca wprowadza obowiązek posiadania przez przedsiębiorców kont firmowych.  Taki obowiązek trudno też wyprowadzić z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Można się jednak spotkać, w zakresie podatków, których wpłata jest podobnie uregulowana, z odmiennym stanowiskiem (np. interpretacja podatkowa Urzędu Skarbowego w Elblągu, 7 lipca 2006r., PP1/443-43/06).

Jednak patrząc na ewentualne konsekwencje, a w zasadzie ich brak, naszym zdaniem składki można płacić z konta osobistego. Należy jednak zastrzec, że powinny być ona opłacane z konta, które wskazał Pan w zgłoszeniu. Jeśli wskazał Pan w nim konto firmowe, to aby zapłacić z osobistego, należy zaktualizować dane w ZUS-ie.  

Zgodnie z art. 47 ust 4d w przypadku stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w zleceniu płatniczym z danymi z Centralnego Rejestru Płatników Składek, Zakład informuje instytucję prowadzącą rachunek bankowy płatnika składek o obowiązku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w celu wyeliminowania tych niezgodności. Konsekwencją może być nieuwzględnienie przez ZUS wpłaty lub uznanie, że wpłata składek nastąpiła z opóźnieniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika