e-prawnik.pl Porady prawne

Skutki orzeczenia separacji w stosunku do mieszkania jednego z małżonków

Pytanie:

Czy po orzeczeniu separacji małżonek ma nadal prawo mieszkać w mieszkaniu, które jest wyłączną własnością drugiego małżonka?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Skutki orzeczenia separacji w stosunku do mieszkania jednego z małżonków

6.3.2012

Należy się zastanowić, czy w przypadku orzeczenia separacji trwa nadal możliwość korzystania z lokalu przez tego z małżonków, który nie posiada do niego żadnego tytułu prawnego.

Art. 613 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczący orzekania separacji odsyła w tym zakresie do art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Zgodnie z §2 zd. 1 tego przepisu jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Zgodnie z powyższym przepisem, mimo orzeczenia separacji możliwa jest sytuacja, w której małżonek nadal będzie mógł zamieszkiwać w mieszkaniu, do którego tytuł prawny przysługuje drugiemu małżonkowi.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ