Skutki orzeczenia separacji w stosunku do mieszkania jednego z małżonków

Pytanie:

"Czy po orzeczeniu separacji małżonek ma nadal prawo mieszkać w mieszkaniu, które jest wyłączną własnością drugiego małżonka?"

Odpowiedź prawnika: Skutki orzeczenia separacji w stosunku do mieszkania jednego z małżonków

Należy się zastanowić, czy w przypadku orzeczenia separacji trwa nadal możliwość korzystania z lokalu przez tego z małżonków, który nie posiada do niego żadnego tytułu prawnego.

Art. 613 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczący orzekania separacji odsyła w tym zakresie do art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Zgodnie z §2 zd. 1 tego przepisu jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Zgodnie z powyższym przepisem, mimo orzeczenia separacji możliwa jest sytuacja, w której małżonek nadal będzie mógł zamieszkiwać w mieszkaniu, do którego tytuł prawny przysługuje drugiemu małżonkowi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2023-06-10 20:17:48

    Przecież to jest jakieś chore prawo ! Jakim cudem mimo orzeczenia separacji ktoś może mieszkać w domu czy mieszkaniu będącego wyłączną własnością drugiego małżonka, jak się z niego dobrowolnie wyniósł ! Mąż wyniósł się z domu dwa lata temu, dom jest tylko na mnie, ale mieszkalismy w nim razem. Wyniósł sie do baby. Ja też tam nie mieszkam, mam pracę w innym mieście, ale mieszkał tam syn. Syn sie wyprowadził, mój mąż stracił pracę i teraz znowu się wprowadza. Pewnie baba go rzuciła. Niedoczekanie, nie mam zamiaru aby znowu tu mieszkał, ja płace wszystkie rachunki i dom jest tylko na mnie !


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika