Służebność mediów

Pytanie:

"W roku 1982 sąd dokonał podziału działki budowlanej o wym. 40x80 m, na cztery działki o wym. 20x40 - dwie z wydzielonych działek mają bezpośredni dostęp do drogi publicznej, dla działek oddalonych od tej drogi, w celu zapewnienia dojazdu i dojścia, po działkach przylegających do drogi wyrokiem sądu ustanowione zostały pasy gruntu o określonych wymiarach z prawem przejścia i przejazdu. Powyższe dane zapisane są w księgach wieczystych, ustanowionych dla poszczególnych działek. Wszystkie cztery działki są obecnie zabudowane domami wolnostojącymi. Zaistniała możliwość podłączenia tych domów do kanalizacji wodno-ściekowej, wybudowanej w linii drogi publicznej. Okazało się, że wydzielone pasy gruntu łączące działki w głębi z drogą publiczną, mogą służyć tylko do przejścia i przejazdu, ale do poprowadzenia kanalizacji już nie. Jestem właścicielem działki oddalonej od drogi publicznej i jako jedyny z obecnych właścicieli uczestniczyłem w podziale działki jako spadkobierca poprzednich właścicieli (moich dziadków). Pozostali aktualni właściciele odkupili działki od mojej rodziny, znając stan prawny dotyczący obciążenia ich działek prawem przejścia i przejazdu do działek nie mających dostępu do drogi publicznej. Czy sąd w chwili obecnej może rozszerzyć moje uprawnienia dotyczące możliwości przeprowadzenia mediów do mojej działki w inny sposób jak odpłatne ustanowienie drogi koniecznej? Sąsiad kupując działkę wiedział, że jest ona obciążona prawem przejścia i przejazdu, sądowne ustanowienie drogi koniecznej wiąże się z odszkodowaniem za obniżenie wartości jego działki, co w tym przypadku wydaje się bezzasadne, gdyż nabywca wiedział co kupuje."

Odpowiedź prawnika: Służebność mediów

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego na nieruchomości sąsiedniej została ustanowiona służebność przejazdu i przechodu i jest ona wpisana do ksiąg wieczystych. Jest więc ona prawnie ustanowiona i nie ma możliwości rozszerzania wskazanego ograniczonego prawa rzeczowego – służebność drogi koniecznej.  Służebność mediów jest natomiast odmiennym prawem rzeczowym ograniczonym. Umożliwia ona przeprowadzenie mediów przez nieruchomość sąsiednią. Służebność taką ustanawia się analogicznie do służebności drogowej – w formie umowy (odpłatnej bądź tez nie), przy czym oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej winno być złożone w formie aktu notarialnego. Służebność podlega wpisowi do ksiąg wieczystych, lecz wpis ten ma charakter jedynie deklaratoryjny – oznacza to, iż nie jest konieczny dla powstania służebności.

W przypadku natomiast braku zgody ze strony właściciela nieruchomości sąsiedniej na ustanowienie służebności mediów istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o ustanowienie takiej służebności. Jak wskazuje doktryna prawa, można w tym przypadku bowiem stosować odpowiednio ogólny przepis art. 145 kc, zgodnie z którym w braku zgody na ustanowienie służebności drogowej przez właściciela nieruchomości sąsiedniej, sąd może zarządzić ustanowienie takiej służebności. Postępowanie o ustanowienie służebności mediów toczy się w trybie nieprocesowym a sąd wydaje postanowienie o ustanowieniu służebności.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika