Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Służebność mieszkania gwarantuje uprawnienie do zamieszkiwania w domu. W podanym przykładzie nie jest wskazany dokładny zakres tej służebności, więc zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego, regulujące w sposób modelowy zakres uprawnień uprawnionego z tytułu służebności mieszkania. Wskazać zatem należy na art. 301 k.c., który stanowi:
Art. 301. § 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. § 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.
Jak wynika z brzmienia § 1 art. 301 k.c. uprawniony z tytułu służebności mieszkania może przyjąć na mieszkanie swojego małżonka i dzieci. Sformułowanie przepisu posługuje się zwrotem „może”. Tym samym należy stwierdzić, iż przyjęcie osoby na mieszkanie jest uzależnione tylko i wyłącznie od woli osoby uprawnionej. Co za tym idzie właściciel mieszkania nie może skutecznie sprzeciwić się skorzystaniu przez uprawnionego z jego prawa. Jeśli zatem matka oświadczy, iż przyjmuje swego męża na mieszkanie, to nie można podjąć prawnie skutecznych działań, które mogłyby zablokować skorzystanie przez nią z tego uprawnienia. Należy jednak wskazać, że inne osoby mogą zostać przyjęte tylko wtedy, gdy są przez uprawnionego utrzymywane albo są potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.