Służebność mieszkania a eksmisja

Pytanie:

Witam. Moja matka przekazała mi w darowiźnie mieszkanie. Jednocześnie na jej rzecz ustanowiłam na nim służebność. Czy mój tata, który formalnie nadal jest mężem mamy, ma prawo mieszkać w tym mieszkaniu? Czy możliwe jest przeprowadzenie jego eksmisji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na podstawie art. 301 Kodeksu cywilnego dopuszczalne jest, by mający służebność mieszkania przyjął do mieszkania swego małżonka i dzieci małoletnie, a właściciel obciążonego mieszkania nie może się temu sprzeciwić.

Z powyższego wynika, że Pani jako właścicielka mieszkania nie może domagać się eksmisji ojca z przedmiotowego lokalu na tej podstawie, że nie ma on do niego żadnego tytułu. Domaganie się eksmisji byłoby możliwe dopiero w sytuacji, gdyby Pani matce również nie przysługiwało prawo do tego mieszkania i wówczas oboje korzystaliby z niego w sposób bezumowny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

    Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)

  • Eksmisja na żądanie współlokatora

    Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)

  • Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód

    Zgodnie z art. 58 § 2 zd. drugie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)

  • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

    Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

  • Eksmisja w wyroku rozwodowym

           Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?

NA SKÓTY