Służebność na nieruchomości a jej nowy podział

Pytanie:

"Jestem właścicielką działki (działka A) i mam prawo przechodu i przejazdu przez inną działkę (działka B), ponieważ moja nie sąsiaduje z drogą publiczną. Obecni właściciele działki B postanowili podzielić działkę na 4 inne działki B1,B2,B3,B4 i proszą mnie o zrzeczenie się służebności z działek B1, B2 i B3, pozostawiając to obciążenie tylko na działce B4. Służebność na całej działce B mam wpisaną w KW. Czy jeśli się nie zgodzę na zmianę to prawo do przechodzenia i przejazdu będę miała na wszystkich 4 nowo powstałych działkach lub może nowy właściciel może mnie pozbawić prawa do przechodzenia i przejazdu z działek B1,B2,B3 nawet jeśli się zgodzę na stosowny zapis?"

Odpowiedź prawnika: Służebność na nieruchomości a jej nowy podział

SytuacjÄ™ opisanÄ… w pytaniu reguluje art. 290 § 2  kodeksu cywilnego. Stosownie do wskazanego przepisu, w razie podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci obciążonej sÅ‚użebność utrzymuje siÄ™ w mocy na częściach utworzonych przez podziaÅ‚; jednakże gdy wykonywanie sÅ‚użebnoÅ›ci ogranicza siÄ™ do jednej lub kilku z nich, wÅ‚aÅ›ciciele pozostaÅ‚ych części mogÄ… żądać ich zwolnienia od sÅ‚użebnoÅ›ci. Tak wiÄ™c, jeżeli Pani dziaÅ‚ka jest obciążona sÅ‚użebnoÅ›ciÄ… - prawem przechodu - to po podzieleniu dziaÅ‚ki obciążonej, prawo przechodu utrzyma siÄ™ na wszystkich wydzielonych dziaÅ‚kach. WÅ‚aÅ›ciciele poszczególnych dziaÅ‚ek mogÄ… jednak żądać zwolnienia tych dziaÅ‚ek ze sÅ‚użebnoÅ›ci, jeżeli zostanÄ… one podzielone w taki sposób, że wykonywać bÄ™dzie Pani przysÅ‚ugujÄ…ce prawo przechodu jedynie po niektórych dziaÅ‚kach. Omawiany przepis jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 295 kc, zgodnie z którym, jeżeli sÅ‚użebność gruntowa utraciÅ‚a dla nieruchomoÅ›ci wÅ‚adnÄ…cej wszelkie znaczenie, wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci obciążonej może żądać zniesienia sÅ‚użebnoÅ›ci bez wynagrodzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika