Solidarna odpowiedzialność poręczyciela

Pytanie:

"Mam zająć się odzyskaniem pieniędzy z tytułu udzielonej pożyczki, na podstawie pisemnej umowy pożyczki. Oprócz pożyczkobiorcy (pewnej pani), pod umową pożyczki w miejscu opisanym jako "poręczyciel" podpisał się imieniem i nazwiskiem syn tej pani. Co prawda w jego wypadku nie ma wpisanego adresu, ale jest nr dowodu osobistego i PESEL, więc określony jest chyba wystarczające. Mam zamiar skierować pozew o zapłatę przeciwko tej pani (bo pożyczki nie zwraca) oraz przeciwko poręczycielowi. Wezwałem ich obojga do zapłaty pod rygorem skierowania pozwu o zapłatę. Czy mogę ująć ich jako solidarnych dłużników w jednym pozwie, aby figurowali jako dłużnicy solidarni w jednym nakazie zapłaty? "

Odpowiedź prawnika: Solidarna odpowiedzialność poręczyciela

Istotną rolę odgrywa w opisanym stanie faktycznym treść art. 881 kodeksu cywilnego, wedle którego w braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Treść powołanej w pytaniu umowy pożyczki nie wprowadza odmiennych reguł odpowiedzialności poręczyciela, stąd cytowany przepis znajdzie w sprawie zastosowanie. Wierzyciel ze stosunku prawnego pożyczki będzie uprawniony do skierowania pozwu o zapłatę zarówno przeciwko dłużnikowi ze stosunku prawnego pożyczki - pożyczkobiorcy, jak i przeciwko poręczycielowi odpowiadającemu jak współdłużnik solidarny. W takiej sytuacji sąd zasądzi należność od dłużników solidarnie. 

Na marginesie, niezbędnym działaniem wierzyciela będzie ustalenie aktualnego adresu zamieszkania poręczyciela, wskazanie takiego adresu jest bowiem niezbędnym elementem formalnym pozwu jako pisma procesowego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika