Spadkobiercy wspólnika a likwidacja spółki z o.o.
Pytanie:
"Zmarło kilku udziałowców spółki z o.o. Spadkobiercy nie przeprowadzili postępowań spadkowych. Jak postąpić z ich udziałami w przypadku likwidacji spółki?"
Odpowiedź prawnika: Spadkobiercy wspólnika a likwidacja spółki z o.o.
W okresie likwidacji zaspokojeniu podlegają wszystkie wierzytelności wobec tych wierzycieli, którzy zgłosili się w określonym terminie do spółki. Natomiast sumy dla zaspokojenia lub zabezpieczenia znanych spółce wierzycieli, którzy nie zgłosili się w wyznaczonym przez likwidatorów terminie lub których wierzytelności nie stały się jeszcze wymagalne, względnie których wierzytelności są sporne, spółka musi złożyć do depozytu sądowego.
Po spłacie wszystkich zobowiązań spółki pozostały majątek spółki dzieli się pomiędzy jej wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki określa inny sposób podziału majątku. Majątek spółki przypadający na udziały zmarłego wspólnika powinien zostać przekazany wszystkim spadkobiercom zmarłego wspólnika łącznie.
Podział majątku spółki pomiędzy wspólników nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
Jeżeli do spółki po wyznaczonym na zgłaszanie wierzytelności terminie zgłoszą się wierzyciele nie znani spółce, mogą zostać zaspokojeni z majątku spółki jeszcze nie podzielonego. Jednakże gdy wspólnicy otrzymali już przypadające na nich części pozostałego do podziału majątku spółki, będąc przy tym w dobrej wierze, wspólnicy ci nie są zobowiązani do zwrotu otrzymanych kwot w celu zaspokojenia tych wierzycieli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?