Spłata długów syna

Pytanie:

"Syn ma prawie 21 lat. Aktualnie wg moich wiadomości przebywa w zakładzie karnym.Przed wyrokiem pracował i kupił abonament na telefon komórkowy, którego to abonamentu nie opłacał po aresztowaniu. W tej chwili firma windykacyjna ściąga ze mnie te pieniądze strasząc komornikiem. Czy ja muszę ten jego dług spłacić? Czy muszę spłacać długi syna, jeżeli ten przebywa w zakładzie karnym?"

Odpowiedź prawnika: Spłata długów syna

Dłużnikiem z umowy abonamentowej z operatorem sieci komórkowej jest jedynie Syn. Dług wynikający z umowy, będący jednocześnie wierzytelnością operatora został prawdopodobnie sprzedany firmie windykacyjnej. Oznacza to, że teraz ta firma, jako nabywca wierzytelności, ma prawo dochodzić wykonania zobowiązania. Brak jednak podstaw, aby dochodziła go od osób innych niż dłużnik. Skoro dłużnik jest osobą pełnoletnią, nie znajdują zastosowania w tym względzie żadne przepisy szczególne.

Podsumowując należy stwierdzić, że zapłata cudzego długu przez osobę trzecią może być dokonana skutecznie względem dłużnika, ale jest całkowicie dobrowolna. Wierzyciel zaś może dochodzić swojej wierzytelności jedynie od dłużnika. Stąd można dobrowolnie spłacić dług syna, ale nie ma takiego obowiązku.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wdowa 2015-12-04 08:28:55

    Współmażonek był rencistą i zaciągnął kredyt w banku, o którym nie wiedziałam. Spłacał raty z renty. Przed śmiercią oznajmił, że kredyty były ubezpieczone, ale ubezpiezyciel odmówił zapłaty długu. Czy w tej sytuacji muszę spłacać długi męża, posiadaliśmy wspólność majątkową. Jeszcze raz podkreślam, że nie wiedziałam o kredytach męża, umowy podpisywał sam, nie ma też mojej zgody w żadnej formie. Proszę o odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika