e-prawnik.pl Porady prawne

Spłata grzywny i opłat sądowych w ratach

Pytanie:

Czy można ubiegać się o rozłożenie opłat sądowych i grzywny z powodu problemów finansowych? Jeśli tak, to do kogo należy się zwrócić?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Spłata grzywny i opłat sądowych w ratach

11.4.2006

Sąd może odroczyć wykonanie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nie przekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.

Jak z tego wynika, sąd może rozłożyć na raty grzywnę, lecz nie ma takiego obowiązku. Rozłożenie na raty może być dokonane na okres 1 roku lub w przypadku szczególnie uzasadnionym na 3 lata. Nie rozkłada się na raty kosztów sądowych. Takie rozłożenie na raty mogło nastąpić w orzeczeniu końcowym (wyroku skazującym). Strona miała obowiązek wykazania faktu niemożliwości poniesienia kosztów i wnioskować o zwolnienie, częściowe zwolnienie lub rozłożenie na raty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ