Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła wykup gruntów od gminy. Ja ponieważ nie korzystam z bonifikaty przy lokalu użytkowym nie chcę gruntu kupić. Czy mogę zrezygnować z wykupu mojej części gruntu, jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej? Czy spółdzielnia ma prawo zmuszać mnie do jego wykupu? Czy nie wykupiony przeze mnie grunt stanie się własnością spółdzielni? Dodam, że nigdy nie deklarowałam chęci nabycia gruntu, a ze zgromadzonych informacji wynika, że spółdzielnia nie może zmusić członka do wykupu gruntu i te nie wykupione grunty stają się własnością spółdzielni, czy to prawda? Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa zmuszając mnie do zakupu gruntu działa zgodnie z prawem, na jakiej podstawie prawnej mogę z a zakupu gruntu zrezygnować? "

Odpowiedź prawnika: Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Zgodnie z art. 42 par. 1 ustawy prawo spółdzielcze (która stosuje się także do spółdzielni mieszkaniowych): Uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jej organy.

Jeśli więc jest Pani członkiem spółdzielni, to na podstawie tego przepisu jest Pani związana treścią uchwał podjętych przez walne zgromadzenie członków spółdzielni. Należy jednak wziąć pod uwagę samą treść walnego zgromadzenia, tzn. czy istotnie zobowiązuje ona wszystkich członków do nabycia gruntu, czy tylko spółdzielców posiadających lokale mieszkalne, czy nie przewiduje wyjątków itp.

Zgodnie z par. 3 wskazanej wyżej ustawy uchwała spółdzielni sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu.

Jeśli zatem uważa Pani uważa, iż uchwała dotycząca wykupu ma na celu Pani pokrzywdzenie (np. przez to że musi Pani nabyć dany lokal po cenię wyższej niż inni spółdzielcy), to może Pani zaskarżyć ją do sądu. Nie możemy jednak ocenić Pani szansy na powodzenie w tego rodzaju sprawy, to zależy od oceny sądu.

Jest możliwe także, że spółdzielnia nabędzie własność lokalu, do którego obecnie ma Pani prawo spółdzielcze. Nie jest wykluczone, iż najpierw spółdzielnia nabędzie całość nieruchomości, a następnie jako właściciel ustanowi dla poszczególnych spółdzielców prawa odrębnej własności lokalu, połączone z udziałem w gruncie wspólnym. W takim przypadku, jeżeli nie zostanie na Pani rzecz ustanowione prawo własności do lokalu (wraz z udziałem we współwłasności gruntu), to jego właścicielem pozostanie spółdzielnia.

Należy zwrócić uwagę na to, że nie jest możliwe nabycie samego lokalu bez udziału w gruncie, na której znajduje się ten lokal, i odwrotnie nie można nabyć samego udziału we współwłasności bez lokalu, z którym udział ten jest związany. Taka czynność, jako sprzeczna z prawem, byłaby nieważna z mocy art. 58 par. 1 kc.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Buba 2016-05-08 20:21:54

    dobrze, a jak się nie jest członkiem spółdzielni? tylko właścicielem mieszkania, bez członkostwa, czy może spółdzielnia bez mojej zgody wykupić za mnie grunt , nie ma mnie w księgach wieczystych gruntu ani nigdzie, potem zaskarżyć mnie do sądu że wiszę im ponad 2 razy więcej i jak wyrok staje się prawomocny oddać pod egzekucje ten wyrok i naliczyć jeszcze koszta sądowe i egzekucyjne i próbować windykować mnie za ten dług z egzekucji z lokalu? :)))czyli twierdzić ze jestem im dłużna i naliczać dodatkowe wszelkie koszta w tym egzekucyjne za coś co nie należy do mnie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika