Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.
Pytanie:
"Spółka cywilna 4 wspólników wniosła 3 lata temu aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwo spółki cywilnej i zaprzestała wtedy działalności i nie zarejestrowała się według nowego prawa spółek. Czy w dalszym ciągu wspólnikiem Sp. z o.o. jest spółka cywilna, która nie została rozwiązana według prawa cywilnego; czy też jej wspólnicy według proporcji udziałów, jakie kroki należy podjąć aby rozdzielić współwłasność łączną tych udziałów w Sp. z o.o. (aport stanowiła nieruchomość i maszyny produkcyjne)?"
Odpowiedź prawnika: Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.
1 stycznia 2001 roku weszły w życie trzy ustawy stanowiące podstawy działań podmiotów gospodarczych - są to ustawy - Kodeks spółek handlowych, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawa Prawo działalności gospodarczej. Na podstawie ustawy Prawo działalności gospodarczej spółki cywilne utraciły niejako walor podmiotowości prawnej i status przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 2 powoływanej ustawy przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nie działalności gospodarczej. Należy więc uznać, że wspólnikiem spółki z o.o. są wspólnicy spółki cywilnej a nie sama spółka cywilna. Jednakże majątek wspólników spółki cywilnej objęty jest współwłasnością łączną. Dlatego też udział przysługujący kiedyś spółce, który obecnie przysługuje wspólnikom także jest objęty wspólnością łączną wspólników. Współwłasność łączna trwa tak długo, jak długo istnieje stosunek prawny uzasadniający istnienie współwłasności łącznej - czyli umowa spółki cywilnej. W celu rozdzielenia współwłasności łącznej należy rozwiązać umowę spółki cywilnej. Wówczas cały udział jaki przypadał spółce cywilnej przypadnie w odpowiednich proporcjach jej dotychczasowym, poszczególnym wspólnikom.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?