Spółka z o.o. jako emitent obligacji

Pytanie:

"Czy spółka z o.o. może wyemitować bez żadnych zezwoleń obligacje własne o ustalonych warunkach spłaty zobowiazań przeznaczone dla ograniczonego kręgu nabyców (do 300)? Czy należy zawiadomić jakiś urząd?"

Odpowiedź prawnika: Spółka z o.o. jako emitent obligacji

Zasady emisji obligacji określa ustawa z dnia 29 czerwca 1995 roku o obligacjach. Zgodnie z tą ustawą, obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (art. 4 ust. 1 ustawy). Zgodnie z art. 2 pkt 1 obligacje mogą emitować m.in. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne. Oznacza to, że obligacje mogą być emitowane także przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z faktem, iż w analizowanym przypadku emisja dotyczy ograniczonego kręgu nabywców, nie znajdują tu zastosowania przepisy ustawy prawo o publicznym oborcie papierami wartościowymi, która nakłada na emitenta szereg obowiązków informacyjnych. Dlatego też w analizowanym przypadku nie ma potrzeby informowania innych organów o dokonaniu emisji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika