Sposób głosowania we wspólnocie
Pytanie:
"Hale garażowe (obie) stanowią "odrębną nieruchomość" jak zapisano w akcie notarialnym, przy czym mój udział to 1/202 części we współwłasności tego lokalu niemieszkalnego - stanowiącego odrębną nieruchomość, szczegółowo opisanego w paragrafie 1 aktu notarialnego, objętego księgą wieczystą nr xxxx prowadzoną przez Sąd Rejonowy wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej objętej księgą wieczystą nr yyyy tego Sądu. Tyle jeśli chodzi o fragment dotyczący hal garażowych, jeśli to istotne mogę przesłać kopię aktu notarialnego jeśli oczywiście to coś pomoże. Jaka jest wykładnia prawna dot. głosowania udziałami hal garażowych tj. od początku istnienia wspólnoty zarząd nie uwzględnia głosów (udziałów) z hal garażowych, w związku z tym jesteśmy pozbawieni części głosów? Jak zasadne i uzasadnione prawnie jest głosowanie uchwał dotyczących tylko mieszkańców przez CH? Czy istnieje jakiś sposób aby zminimalizować wpływ, na liczne niekorzystne dla mieszkańców uchwały, CH w głosowaniach nad uchwałami? "
Odpowiedź prawnika: Sposób głosowania we wspólnocie
W uregulowaniu art. 23 ustawy został zawarty tryb podejmowania uchwał przez właścicieli lokali. Uchwały właścicieli lokali mogą być podejmowane albo na zebraniach, albo - jak to postanawia ustawa - w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwała może też być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy określone uchwały zapadają po przeprowadzeniu głosowania tylko przez właścicieli, którzy stawili się na zebranie z pominięciem innych. Głosy pozostałych właścicieli muszą być uzupełnione w ramach indywidualnego głosowania, tak by za daną uchwałą głosował minimum 50%. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, a nie głosów obecnych na zebraniu, jeśli miało ono miejsce. Oznacza to, że do przyjęcia uchwały konieczne jest oddanie na nią więcej niż 50% głosów. Oznacza to, że głosy właścicieli lokali wstrzymujących się od głosowania lub odmawiających udziału w głosowaniu należy traktować jako głosy przeciwko proponowanej uchwale. Skoro mają Państwo 53% udział w głosach bez Państwa zgody nie może zapaść żadna uchwała. Również właściciele garaży powinni oddać swoje głosy. Przy czym i tak bez Państwa poparcia uchwały nie mogą zapaść. Nieuwzględnianie głosów jest zatem naruszeniem. Nie ma takiej możliwości, aby CH mające zaledwie 24% przegłosowało samodzielnie jakąś uchwałę. Głosowanie zgodnie z przepisami zapewnia taką ochronę. Uchwały takie mogą być kwestionowane przed sądem w oparciu o art. 25 ustawy o własności lokali i art. 58 kc.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?