Sposób rozliczeń między zarządcą a właścicielami
Pytanie:
"Na zebraniu wszystkich współwłaścicieli kamienicy prywatnej podjęto uchwałę o zleceniu prowadzenia zarządu tej kamienicy przez firmę, która posiada stosowne uprawnienia (licencję państwową dla właściciela firmy), regon, konto bankowe. Czy jest to możliwe? Jak powinna ta firma rozliczać się ze współwłaścicielami np. za rachunki za remont, prąd klatkowy, wodę, śmieci, obsługę kominiarską, usługę zarządu itp.? To że w/g. udziałów to jasne, lecz za pomocą jakich druków (rachunków) - dodam, że ta firma nie jest płatnikiem podatku VAT. "
Odpowiedź prawnika: Sposób rozliczeń między zarządcą a właścicielami
Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. Tak więc możliwym jest powierzenie zarządu firmie. Jeżeli chodzi o sposób rozliczania się zarządcy (tu firmy) z właścicielami lokali, to zasady te powinna określać umowa pomiędzy wspólnotą a zarządcą. W braku takich regulacji, stosować należy przepisy wspomnianej ustawy. Zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy. Nadto zarządca jest obowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej. Należy przy tym pamiętać, iż ustawa o własności lokali stanowi, że prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Do obowiązków zarządcy zalicza się: - dokonywanie rozliczeń przez rachunek bankowy, - składanie właścicielom lokali rocznego sprawozdania ze swojej działalności, - zwoływanie zebrania ogólu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?