Sposób rozwiązania spółki cywilnej

Pytanie klienta:

""Jestem w spółce cywilnej od października 2001. Drugi wspólnik zamierza zrezygnować i nie chce dłużej świadczyć usług, które były przedmiotem działalności naszej spółki. W jakiej formie należy rozwiązać umowę spółki cywilnej? Czy są określone wzory rozwiązania tego rodzaju umów?""

Odpowiedź prawnika:

Spółka cywilna jest umową, w której dwie lub więcej osób wyraża wolę współpracy dla osiągnięcia jakiegoś wspólnego celu gospodarczego. W związku z tym, że jest to tylko i wyłącznie stosunek obligacyjny (zobowiązaniowy) spółka cywilna ulega rozwiązaniu również w wyniku zawarcia takiej umowy przez wszystkich wspólników, a także w przypadku, gdy umowa spółki lub ustawa to przewiduje. Rozwiązanie spółki cywilnej może więc nastąpić co do zasady w drodze zawarcia pomiędzy wszystkimi wspólnikami umowy o rozwiązaniu takiej spółki. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem. Rozwiązanie spółki cywilnej nastąpi również w przypadku wystąpienia ze spółki wspólnika, które spowoduje, że pozostanie tylko jeden wspólnik (taka sytuacja będzie równoznacza z rozwiązaniem spółki, nie jest bowiem możliwe istnienie jednoosobowej spółki cywilnej). Jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Jednak z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Sąd również może rozwiązać spółkę cywilną, ale wyłącznie z ważnych powodów (np. z powodu nie dających się usunąć konfliktów pomiedzy wspólnikami), na żądanie któregokolwiek wspólnika.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.