Rozporządzanie udziałem we współwłasności
Pytanie:
"Jak rozumieć komentarz do Art. 198 KC (Kodeks cywilny z komentarzem, opracowanie Grażyny Zdziennickiej-Kaczochy, wydawnictwo Sigma) "Rozporządzanie udziałem może polegać na jego sprzedaży, wydzierzawieniu, użyczeniu, zrzeczeniu sie go przez wlaściciela bez konieczności uzyskania zgody pozostalych współwłaścicieli. Jednakże przy rozporządzeniu całą rzeczą wspólną niezbędna jest zgoda wszystkich lub większosci współwłaśicieli." Jak rozporządzanie całą rzeczą wspólną przez większość współwlaścicieli ma się do Art. 199 KC "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli." Do czego właściwie upoważnia większość udziałów? Z jakiej podstawy prawnej wynika i jest stosowana slynna 51% większość?"
Odpowiedź prawnika: Rozporządzanie udziałem we współwłasności
Art. 198 kodeksu cywilnego stanowi, iż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to w praktyce, iż jeżeli Pan/i posiada np. 1/6 udziału w nieruchomośći, to może Pan/i ją - na przykład komuś sprzedać. W tedy, osoba którą ją kupi wstąpi w Pana/i prawa i stanie się nowym współwłaścicielem wspomnianej 1/6 nieruchomości. Jednakże, gdyby kilku ze współwłaścicieli chciało dokonać -ponownie podamy przykład sprzedaży - zbycia całej nieruchomości, to do takiej czynnośći sprzedaży całej nieruchomośći konieczna jest już zgoda wszystkich. Art. 199 kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli brak takiej zgody, to współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. W przedstawionym przypadku wystarcza więc 50% udziałów, jednka tylko do tego, by wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie. Takie rozporządzenie całą nieruchomością jak przykładowe zbycie jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu i nawet większość 51% nie może podejmować decyzji za pozostałe 49% udziałów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?