Sprawowanie mandatu radnego przez członka korpusu służby cywilnej

Pytanie:

"Czy członek korpusu służby cywilnej może zostać radnym gminy?"

Odpowiedź prawnika: Sprawowanie mandatu radnego przez członka korpusu służby cywilnej

Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej członkowi korpusu służby cywilnej nie wolno publicznie manifestować poglądów politycznych. Natomiast zgodnie z ust. 4 tego artykułu, członek korpusu służby cywilnej nie może łączyć zatrudnienia w służbie cywilnej z mandatem radnego. W tym miejscu warto powołać treści art. 1 u.s.c., który wskazuje, że służba cywilna została ustanowiona w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa. Powyższe założenia znajdują odzwierciedlenie w słowach ślubowania urzędnika służby cywilnej, którego treść wyznacza art. 50 ust. 1 u.s.c.:


"Ślubuję służyć Państwu Polskiemu, przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie i bezstronnie wykonywać obowiązki urzędnika służby cywilnej zgodnie z najlepszą wiedzą i wolą”. Regulacje te podkreślają, że zasad bezstronności i politycznej neutralności mają charakter naczelnego i podstawowego elementu sprawowania służby przez członka korpusu.

Powyższe unormowania rozstrzyga w sposób jednoznaczny, że członek korpusu służby cywilnej (w zgodzie z wyżej wskazanym art. 3 u.s.c. jest to również pracownik służby cywilnej) nie może jednocześnie sprawować mandatu radnego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janek 2016-12-05 17:30:04

    W takim razie czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może zostać Radnym Rady Powiatu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika