Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W kwestii sprostowania aktu zgonu, jeżeli zawiera on błędy, zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. 1986 r. Nr 36 poz. 180),(tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 161 poz. 1688) - dalej: a.s.c.
Zgodnie z art. 31 a.s.c.: Akt stanu cywilnego podlega sprostowaniu w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sprostowania dokonuje sąd w trybie postępowania nieprocesowego na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego - art. 33 a.s.c.
Zatem w tej kwestii powinna Pani wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego.
W sprawie stwierdzenia nabycia spadku po mamie wskazujemy, iż możliwe jest również wystąpienie do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku.
Niestety w polskim porządku prawnym nie istnieją przepisy, które w automatyczny sposób korygują błędy i niedokładności urzędników.
W kwestii postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po Pani ojcu należy stwierdzić, iż a podstawie art. 350 § 1 w zw. z art. 3621 w zw. z art. 13 § 2 kodeksu postępowania cywilnego może Pani zażądać, aby sąd, który wydał postanowienie sprostował oczywistą omyłkę lub błąd pisarski. Naszym zdaniem w pierwszej kolejności powinna Pani jednak doprowadzić do sprostowania aktu zgonu a następnie wnosić do sądu o sprostowanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Sprostowanie wyroku nie jest ograniczone żadnym terminem (por. orz. SN z 29 maja 1970 r., CR 321/70, OSNCP 1971, nr 2, poz. 39).