Sprzeciw pracownika na nałożenie nagany

Pytanie:

"Pracodawca nie dochował warunków określonych w przepisach kodeksu pracy dotyczących odpowiedzialności porządkowej pracowników tzn. nie przekazał mi (nie pozwolił wynieść z gabinetu niepodpisanej przeze mnie) nagany na piśmie oraz dokonał wpisu o odmowie podpisania przeze mnie, niezgodnego z prawdą (ja chciałem na spokojnie się zapoznać z tym dokumentem, gdyż w tamtej chwili emocje nie pozwalały mi na to). Z tego co pamiętam nie było tam słowa o moich prawach do wniesienia odwołania; szef ustnie powiedział że mogę się odwoływać. Czy w takiej sytuacji, gdy wniosę sprzeciw (np. sprzeciw wniosę 7 dnia po otrzymaniu nagany, a 14 dni od powzięcia przez pracodawcę informacji o wykroczeniu), który zostanie uznany przez pracodawcę, to czy pracodawca może poprawić swoje błędy (przekazać mi na pismie, pouczyć) i dalej będę miał naganę?"

Odpowiedź prawnika: Sprzeciw pracownika na nałożenie nagany

Zastosowanie wobec pracownika kary nagany wymaga pisemnego zawiadomienia pracownika ze wskazaniem rodzaju naruszonych obowiązków pracowniczych i datą dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informacją o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Nałożenie kary nagany w formie ustnej zasadniczo nie wywołuje skutków prawnych. Jednak zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2000 r. sygn. akt I PKN 716/99 odmowa przyjęcia pisma, o którym pracownik wie, że zawiera informację o ukaraniu jest równoznaczna z zawiadomieniem o zastosowaniu kary porządkowej.

Za równie istotny brak uważa się niepoinformowanie pracownika o prawie do złożenia sprzeciwu i terminie na dochowanie tej czynności. W doktrynie prawa występują różne poglądy odnośnie konsekwencji braku poinformowania o prawie do wniesienia sprzeciwu. Z jednej strony można przyjąć, iż brak takiej informacji powoduje, że w ogóle nie można przyjąć, iż doszło do udzielenia nagany. Według drugiego poglądu niepoinformowanie o prawie do złożenia sprzeciwu i jego terminie rodzi ten skutek, że pracownik może sprzeciw złożyć w każdym czasie. Naszym zdaniem bardziej prawidłowe jest przyjęcie, iż pracownik powinien złożyć sprzeciw.

Od prawidłowo nałożonej kary przysługuje pracownikowi prawo do wniesienia sprzeciwu do pracodawcy w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu. W razie odrzuceniu przez pracodawcę sprzeciwu pracownik może w terminie 14 dni od dnia odrzucenia sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Dokonanie przez pracodawcę zmian i poprawek w piśmie nakładającym naganę nieuwzględniających wszystkich uwag pracownika wskazanych w sprzeciwie uważa się za odrzucenie sprzeciwu. Dotyczy to również sytuacji, w której pracownik w ogóle nie zgadza się z udzieleniem nagany, a pracodawca dokuje w niej jedynie poprawek. W takim wypadku pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia do sądu pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika